17 wyjazdowych wskazówek


Załoga TEDa niedawno zebrała 40 wskazówek pomocnych przy planowaniu wyjazdu, niekoniecznie wakacyjnego. Z kilku sama korzystam; z innych zamierzam korzystać przy najbliższej okazji (: Poniżej wyciąg z TEDa – selekcja Marzeny: 17 wyjazdowych wskazówek.

Przed wyjazdem:

 • Wybierz się na  wirtualną przechadzkę po okolicy. Google Maps i opcja Street View to świetny sposób na poznanie miejsca, do którego się wybierasz. Zobacz budynki, ulice, parki i restauracje. Daj się wciągnąć w klimat!
 • Czytaj blogi podróżnicze i relacje z podróży. Znajdziesz w nich bardzo praktyczne i aktualne informacje dot. np. miejsc, które chcesz odwiedzić, cen biletów, rozkładów lokalnej komunikacji miejsckiej, etc. Polecam m.in. Wędrowne Motyle oraz blogi czytelników Fly4Free.
 • Zapytaj tłum, co warto zobaczyć, gdzie zjeść, gdzie nocować. Crowdsourcing, czyli zasięganie opinii dużego grona ludzi, np. internautów, to bardzo pomocna metoda – mamy wtedy szansę uzyskać różnorodne porady od bardzo różnych osób i wybrać to, co najbardziej nam pasuje. To właśnie dlatego coraz więcej serwisów internetowych stosuje systemy rekomendacji :) Facebook, AirBnb, Couchsurfing, TripAdvisor – pytaj, czytaj opinie, wybieraj.
 • Dowiedz się, jak funkcjonuje transport lokalny w miejscu, do którego się wybierasz. Pamiętaj, że nie wszędzie będziesz miał/a dostęp do Internetu, więc lepiej zawczasu zorientować się, jak dojechać z lotniska do hotelu, czy lepiej kupić kartę miejską, czy wynająć rower. Najważniejsze informacje możesz spisać w notatniku, albo np. dodać artykuł z aktualnym rozkładem jazdy do Pocketa – dzięki temu będziesz miał/a do niego dostęp również offline!
 • Hype yourself up – obejrzyj film lub przeczytaj książkę, których akcja toczy się w miejscu twojego wyjazdu – zupełnie inaczej spojrzysz na spotykane budynki i osoby ;)

Kiedy zaczynasz pakować walizkę:

 • Przygotuj sobie uniwersalną listę rzeczy do spakowania, a najlepiej dwie listy – na krótki i długi wyjazd. Uwaga! To zwiększa prawdopodobieństwo wyjazdów na nieplanowane wakacje!
 • Możesz skorzystać też z Universal Packing List – wpisz, gdzie jedziesz, gdzie nocujesz (hotel, namiot, etc.), jaich temperatur się spodziewasz, co planujesz robić i z jak dużym bagażem będziesz podróżował/a, a appka podpowie ci, co powinno znaleźć się w twoim bagażu.
 • Kabelki do torebki – wszystkie ładowarki i inne drobne, elektroniczne gadżety spakuj do przezroczystej torebki – nie pogubią się, a ty będziesz miał/a pewność, że o niczym nie zapomniałeś/aś.

Wyciśnij z wyjazdu 110%:

 • Zapytaj o radę baristę z lokalnej knajpy – może poleci ci jakąś superatrakcję w najbliższej okolicy, o której nie wspomina żaden przewodnik?
 • Pobaw się w Geocatching – włącz sygnał GPS i szukaj skarbów!
 • Zapisz się na zajęcia z gotowania – tego nigdy nie próbowałam, ale brzmi super! To okazja nie tylko do tego, żeby spróbować przysmaków lokalnej kuchni, ale przywieźć umiejętność przyrządzenia ich, mmmniam.
 • Zrób listę restauracji – wiadomo, człowiek głodny, to człowiek zły, więc szczególnie na pierwszy dzień wyjazdu warto mieć przy sobie kilka adresów, które uratują nas przed głodem.
 • Przetestuj EatWith – to kolejna platforma z nurtu social dining.
 • Ściągnij na smartfona aplikacje do zwiedzania – może znajdziesz odpowiednik Miejskiej Ścieżki?
 • Ściągnij pakiet językowy do Tłumacza Google i korzystaj ze słownika offline!
 • Zgub się! Pytaj o drogę przechodniów – szybko przekonasz się, że język nie stanowi bariery – wystarczą dobre chęci i da się porozumieć z każdym :)
 • Wymyśl motyw przewodni zdjęć z wyjazdu – kartka ze śmiesznym napisem, kolorowe drzwi, obcy wyraz, który w naszym języku oznacza coś zabawnego – podczas wyjazdu wyostrzysz spostrzegawczość, a kolaż z takich zdjęć będzie świetną pamiątką :)

 

To kiedy następny urlop? :)

 

Zdjęcie: TED

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: