Bezpieczne oprogramowanie, opensource i wtyczki


Dziś na tapecie: bezpieczne oprogramowanie, opensource i wtyczki.

Zasada numer 1: zawsze korzystajcie z  oprogramowania pochodzącego z legalnego i sprawdzonego źródła. Tylko wtedy będziecie mieli pewność, że produkt, na który się zdecydowaliście, jest zgodny z opisem jego producenta/twórcy i nie kryje żadnego oprogramowania złośliwego.

Legalne nie znaczy drogie

Nie musicie kupować oprogramowania od wielkich koncernów (np. Microsoft, Adobe) – istnieje wiele legalnych, bezpłatnych lub niskopłatnych zamienników popularnych programów, z których również śmiało możecie korzystać. Polecam stronę http://www.osalt.com/, zawierającą bazę zamienników opartych na otwartym oprogramowaniu.

Uwaga na ślady!

Zwróćcie uwagę, że wiele programów i aplikacji, zwłaszcza ustawionych „fabrycznie”, może zostawiać wiele śladów, które będą pozwalać na identyfikację użytkownika. Przykładowo, dokumenty tekstowe i pliki graficzne zawierają tzw. metadane, czyli informacje techniczne towarzyszące plikowi. Mogą one zawierać np. informacje o  autorze pliku, nazwie komputera etc. W  niektórych aplikacjach można zablokować dodawanie tego typu danych z  poziomu Opcji lub Ustawień prywatności – warto skorzystać z tej możliwości.

Program antywirusowy

Pamiętajcie, aby zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed niepożądanymi wirusami, instalując odpowiedni program antywirusowy (np. bezpłatny Avast).

Przeglądarka internetowa

Większość przeglądarek internetowych oferuje możliwość zainstalowania tzw. wtyczek – dodatków, pozwalających na rozszerzenie funkcjonalności przeglądarki. Dla przykładu: do przeglądarki Mozilla Firefox można dodać wtyczkę blokującą wyskakujące okienka reklamowe (np. AdBlock), czy też wtyczkę informującą nas o tym, kto i jakie dane o nas zbiera na stronie, na którą wchodzimy (np. Disconnect). Możecie też podejrzeć, jakie serwery rejestrują waszą aktywność, kiedy odwiedzacie konkretne strony internetowe – pomoże wam w tym wtyczka Lightbeam, rozwijana przez fundację Mozilla.

 

To pierwszy artykuł z serii Bezpieczny Plan Minimum, czyli o bezpieczeństwie w Internecie. Jutro kolejny :)

 

Obrazek: Pexels, CC0

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: