Bezpieczne oprogramowanie, opensource i wtyczki
Dziś na tapecie: bezpieczne oprogramowanie, opensource i wtyczki.
Zasada numer 1: zawsze korzystajcie z oprogramowania pochodzącego z legalnego i sprawdzonego źródła. Tylko wtedy będziecie mieli pewność, że produkt, na który się zdecydowaliście, jest zgodny z opisem jego producenta/twórcy i nie kryje żadnego oprogramowania złośliwego.
Legalne nie znaczy drogie
Nie musicie kupować oprogramowania od wielkich koncernów (np. Microsoft, Adobe) – istnieje wiele legalnych, bezpłatnych lub niskopłatnych zamienników popularnych programów, z których również śmiało możecie korzystać. Polecam stronę http://www.osalt.com/, zawierającą bazę zamienników opartych na otwartym oprogramowaniu.
Uwaga na ślady!
Zwróćcie uwagę, że wiele programów i aplikacji, zwłaszcza ustawionych „fabrycznie”, może zostawiać wiele śladów, które będą pozwalać na identyfikację użytkownika. Przykładowo, dokumenty tekstowe i pliki graficzne zawierają tzw. metadane, czyli informacje techniczne towarzyszące plikowi. Mogą one zawierać np. informacje o autorze pliku, nazwie komputera etc. W niektórych aplikacjach można zablokować dodawanie tego typu danych z poziomu Opcji lub Ustawień prywatności – warto skorzystać z tej możliwości.
Program antywirusowy
Pamiętajcie, aby zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed niepożądanymi wirusami, instalując odpowiedni program antywirusowy (np. bezpłatny Avast).
Przeglądarka internetowa
Większość przeglądarek internetowych oferuje możliwość zainstalowania tzw. wtyczek – dodatków, pozwalających na rozszerzenie funkcjonalności przeglądarki. Dla przykładu: do przeglądarki Mozilla Firefox można dodać wtyczkę blokującą wyskakujące okienka reklamowe (np. AdBlock), czy też wtyczkę informującą nas o tym, kto i jakie dane o nas zbiera na stronie, na którą wchodzimy (np. Disconnect). Możecie też podejrzeć, jakie serwery rejestrują waszą aktywność, kiedy odwiedzacie konkretne strony internetowe – pomoże wam w tym wtyczka Lightbeam, rozwijana przez fundację Mozilla.
To pierwszy artykuł z serii Bezpieczny Plan Minimum, czyli o bezpieczeństwie w Internecie. Jutro kolejny :)
Obrazek: Pexels, CC0