Bezpieczny komputer, laptop, tablet


Komputer w pracy, laptop, tablet, smartfon, a pomiędzy nimi cudowna synchronizacja: dziesiątki aplikacji, dostępnych bez każdorazowego logowania, poczta służbowa i prywatna, notatki i zdjęcia. A potem gubimy jedno z urządzeń mobilnych i siwiejemy w ciągu godziny. Jakie ja tam miałam/miałem zainstalowane aplikacje?! Które hasło zmienić w pierwszej kolejności?! Gdzie dzwonić najpierw: do pracy, banku, czy na policję?! Dziś o tym, jak nie osiwieć i jak zadbać o bezpieczeństwo urządzeń: komputera stacjonarnego, laptopa, smartfonu i tabletu.

Mimo całego tego ryzyka, moim zdaniem urządzenia mobilne mają tyle zalet, że na pewno warto śmiało z nich korzystać. Pod warunkiem jednak, że dobrze je (i siebie!) do tego przygotujemy.

KOMPUTER W PRACY

Najpierw baza: komputer stacjonarny. Jeśli za jego odpowiednie zabezpieczenie nie odpowiada brygada IT (bo jej nie ma), pamiętaj o planie minimum:

  • ustawienie hasła do komputera. Jeśli z jednego komputera korzysta kilka osób, warto stworzyć profile użytkowników (np. admin – może zmieniać ustawienia, instalować programy, etc., pracownik – ma dostęp do serwera danych, wolontariusz – ma dostęp tylko do wybranych danych i programów).
  • zainstalowanie programu antywirusowego,
  • tworzenie kopii zapasowej danych,
  • korzystanie z bezpiecznego łącza internetowego.

I zawsze zamykaj biuro ;)

LAPTOP

Plan minimum jak wyżej + noszenie go w torbie/plecaku niewskazującym bezpośrednio, że niesiemy laptopa. Jeśli łączycie się z wi-fi, upewnijcie się czy jest to sieć bezpieczna (Kto jest jej operatorem? Czy jest zabezpieczona hasłem? Czy jest szyfrowana standardem WPA2?). W innym wypadku wszystkie wasze dane (np. loginy i hasła) mogą zostać przechwycone. Dowiedz się więcej o bezpiecznym korzystaniu z wifi.

TABLET I SMARTFON

Ja korzystam z urządzeń z systemem Android. Mój plan minimum to:

1. Kod PIN wymagany przy włączeniu urządzenia.

2. Hasło do ekranu blokady (Ustawienia -> Ekran blokady -> Wybierz blokadę ekranu). Może jest to bardziej uciążliwe, niż odblokowywanie poprzez zwykłe przesunięcie punktu po ekranie, ale zawsze to kilka chwil więcej dla potencjalnego złodzieja przed dostaniem się do systemu.

3. No właśnie, a co jeśli nasz smartfon/ tablet trafi w ręce uczciwego znalazcy? Możemy ustawić tekst, który będzie wyświetlał się na ekranie blokady, np. numer telefonu zapasowego lub adres e-mail.

4. Program antywirusowy. Wybrałam Avast, bo w bezpłatnej wersji oferuje mnóstwo bardzo przydatnych funkcjonalności, takich jak:

  • skanowanie antywirusowe (mamy również możliwość wybrania daty automatycznego skanowania urządzenia).
  • opcja blokady aplikacji hasłem – możemy wybrać, które z zainstalowanych aplikacji mają otrzymać dodatkową ochronę w postaci dodatkowego hasła dostępu (może być to też PIN lub wzór). Blokadę można zaprogramować – aktywować np. w wybrane dni i godziny.
  • opcja filtrowania połączeń i sms-ów.
  • Avast Theft – zabezpieczenia na wypadek kradzieży urządzenia. Jeśli w naszym telefonie zostanie zmieniona karta SIM, program może: zablokować urządzenie hasłem, wydać sygnał dźwiękowy, lub automatycznie wysłać SMS pod wskazany przez nas numer telefonu, z informacją o lokalizacji nowego urządzenia i numerem telefonu.

5. Aplikacje tylko z legalnego źródła (ograniczane do minimum, żeby nie zaśmiecać urządzeń).

6. Regularne aktualizacje aplikacji – włączają się wtedy, kiedy korzystam z bezpiecznego połączenia z wi-fi.

 

No i głowa na karku ;)

 

Lektura dodatkowa:

http://android.com.pl/artykuly/17600-bezpieczenstwo-urzadzen-z-androidem-jak-uchronic-sie-przed-zagrozeniami/

http://www.pcworld.pl/news/391487/Bezpieczny.Android.html

http://www.cert.pl/news/7193

 

Zobacz pozostałe artykuły dotyczące bezpieczeństwa.

 

Obrazek: Free Photos, CC0

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: