Bezpieczny Plan Minimum, czyli o bezpieczeństwie w Internecie


Niezależnie od tego, czy jesteście internautami z dużym doświadczeniem, czy dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki w „przestrzeni wirtualnej”, musicie pamiętać, że Internet nie jest bezpieczną przestrzenią, w której możemy schować się za kurtyną anonimowości. Co więcej, będąc on-line, musimy zachować podobną czujność, jak w „realu”, bo licho nie śpi i przez nierozważne surfowanie możemy narazić się na zagrożenia, takie jak cyberprzemoc, czy wykradanie tożsamości. Nic nie zwalnia nas od myślenia!

Ostatnio miałam okazję pracować nad tworzeniem zbioru wytycznych dla NGO, dotyczących zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu i współpracy online. Zostałam tym samym sprowokowana do odświeżenia swojej wiedzy na ten temat i dowiedzenia się mnóstwa przydatnych rzeczy.

Żeby ta wiedza nie umknęła i żebyście i wy mogli sprawdzić, czy wasze dane są względnie bezpieczne, ogłaszam Bezpieczny Plan Minimum – krótką, bardzo podstawową serię o bezpieczeństwie w Internecie.

A w niej:

  1. Przygotowanie do „zwiedzania internetów” – kilka słów o oprogramowaniu.
  2. Zabezpieczanie urządzeń mobilnych.
  3. Korzystanie z wifi.

Możecie traktować to jako punkt wyjścia do wypracowania własnych standardów bezpiecznego korzystania z sieci – wszak każdy z nas ma inne potrzeby/ wymagania/ możliwości :)

A jeśli poszukujecie bardziej zaawansowanej wiedzy nt. bezpieczeństwa w sieci, gorąco polecam wam publikacje fundacji Panoptykon: http://panoptykon.org/biblio/publikacje

Jeśli macie jakiś sprawdzone pomysły na dbanie o bezpieczeństwo, dajcie znać!

Zobacz także:

LEAVE A COMMENT

Zrób to w Internecie!

Witaj w przestrzeni dla ciekawskich! Dowiedz się, w jaki sposób wycisnąć z Internetu 110% możliwości i ułatwiaj sobie życie. Lifehacking, crowdsourcing, projekty społeczne. Aplikacje. Dowiedz się więcej!

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim mnóstwo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: