Cyfrowy minimalizm – co to takiego?


Masz czasem wrażenie, że w twoim życiu jest trochę za dużo Internetu i szeroko pojętych nowych technologii? Że zaczyna cię to wszystko przytłaczać i najchętniej rzucił(a)byś to wszystko, aby żyć życiem prostszym i niczym niezmąconym? Nie martw się! Po pierwsze, nie jesteś jedyną osobą, która tego doświadcza. Po drugie, jest na to sposób, łagodny i nieradykalny. Nazywa się: cyfrowy minimalizm. Co to takiego?

Minimalizm, czyli prościej

Być może mieliście już okazję zetknąć się gdzieś z konceptem minimalizmu. Najogólniej mówiąc, minimalizm to:

 • sztuka odkrywania naszych potrzeb i tego, co jest dla nas naprawdę ważne,
 • oraz sztuka „odgruzowywania się” z rzeczy/przedmiotów/relacji/innych, które nie są nam niezbędne i które przysłaniają to, co ważne.

Minimalizm jest narzędziem, które pomaga pozbyć się wszechogarniającego chaosu. Co ważne: głównie z głowy, bo w minimalizmie chodzi przede wszystkim o nastawienie, a nie o dosłowne wyrzucanie rzeczy. Takie nastawienie daje wrażenie prowadzenia prostszego, bardziej świadomego i zadowalającego życia.

Cyfrowy minimalizm – co to takiego?

Analogicznie, cyfrowy minimalizm to sztuka odkrywania:

 • jakie są nasze potrzeby?
 • w jaki sposób nowe technologie mogą nam pomóc zaspokoić niektóre z tych potrzeb?
 • jak się odgruzować i wybrać tylko te najbardziej przydatne nowe technologie?

Czyli, innymi słowy, cyfrowy minimalizm to świadome i bezpieczne korzystanie z Internetu i szeroko pojętych technologii, które pozytywnie wpływa na jakość naszego życia i oszczędza nam cyfrowego chaosu.

Dlaczego warto?

Dzięki wykorzystaniu cyfrowego minimalizmu:

 • będziesz korzystać z Internetu i szeroko pojętych nowych technologii krócej, ale za to w bardziej satysfakcjonujący sposób,
 • będziesz z nich korzystać bez poczucia winy (że marnujesz czas), bez FOMO (że coś cię ominie) i z radością (że już nic cię nie przytłacza),
 • łatwiej będzie ci zdecydować, z jakich narzędzi korzystać i w jakim celu,
 • na twoim smartfonie i komputerze zapanuje ład i porządek – zawsze szybko znajdziesz to, czego potrzebujesz,
 • poczujesz, że to ty panujesz nad technologią, a nie ona nad tobą,
 • zyskasz czas na to, co dla ciebie ważne.

Cyfrowy minimalizm – jak zacząć?

Wdrożenie zasad cyfrowego minimalizmu nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać! W ciągu kilku najbliższych tygodni będę publikowała artykuły, które pomogą ci krok po kroku zacząć swoją przygodę z cyfrowym minimalizmem. Podzieliłam je na trzy kroki: 1. Test. 2. Cyfrowe porządki. 3. Dostosowanie.

1. Test: sprawdź, ile czasu spędzasz z nowymi technologiami

To może być ciekawy eksperyment :) Test możesz zrobić już teraz. W tym artykule przedstawiam kilka bezpłatnych aplikacji, które pomogą ci sprawdzić czas spędzony ze smartfonem w ręku. Wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada, i zrób tygodniowy test. A potem daj znać, jaki było twoje odkrycie! :)

2. Cyfrowe porządki

Podpowiem ci, jak odgruzować się z nadmiaru informacji, aplikacji, maili, folderów i plików. Od razu poczujesz się lżej :)

3. Dostosowanie

W tym kroku zastanowisz się, jakie są twoje potrzeby i jak dobrać do nich odpowiednie narzędzia. A potem przekonasz się, jak bardzo mogą ułatwić ci życie :)

Zostańmy w kontakcie!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami o cyfrowym minimalizmie, zachęcam do:

 • dodania kanału z wpisami http://zrobtowinternecie.pl/ do czytnika RSS, np. Feedly.
 • zapisania się na newsletter ZTWI (klik!) – w każdy wtorek przypomnę ci o nowym wpisie.

Pssst, nowość!

Pod postem dodałam emotikonki – możesz dzięki nim zdradzić, co sądzisz o artykule :) Dzięki!

 

Do następnego!

Marzena

(Obrazek: MockupEditor.com)

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: