Dobrze wydaj drobne – crowdfunding


Masz wolne 10 zł? Możesz kupić kawę na wynos, albo… wesprzeć ciekawy projektpomóc młodemu zespołowi wydać pierwszą płytę, grupie sąsiadów otworzyć bibliotekę sąsiedzką lub szalonemu naukowcowi zrealizować badanie, które zrewolucjonizuje medycynę. A że ludzi takich jak ty jest więcej, każdy, nawet najbardziej nietypowy projekt ma duże szanse na realizację!

Crowdfunding – co to takiego?

Crowdfunding to model finansowania pomysłów, w którym środki finansowe uzyskiwane są „tłumu” – zazwyczaj dużego, rozproszonego grona internautów, którzy wpłacają na dany cel niewielkie kwoty. Wspierający za swoją pomoc często otrzymują unikalne nagrody związane ze wspieranym projektem.
Zbieranie środków finansowych odbywa się najczęściej poprzez platformy crowdfundingowe, które gwarantują obu stronom bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji.

Polskie platformy crowdfundingowe

W Polsce działa kilka platform crowdfundingowych, m.in.

Crowdfunding_PPCrowdfunding_Wspieramto

 

 PolakPotrafi.pl i Wspieram.to – na których znajdziecie róznego rodzaju projekty, od muzycznych (np. wydanie debiutanckiej płyty), przez społeczne (np. zorganizowanie kina sąsiedzkiego), po inwestowanie w tworzenie aplikacje mobilnych.

 

Crowdfunding_WK

WspieramKulture.pl – projekty związane z kulturą.

Crowdfunding_Fundujesz

  Fundujesz.pl – projekty społeczne, których autorami są organizacje pozarządowe.

Crowdfunding_SP SiePomaga.pl – projekty charytatywne.

Jak to działa?

Platformy crowdfundingowe działają podobnie. Jeśli chcesz wesprzeć projekt:

  1. Wejdź na wybraną platformę i zarejestruj konto.
  2. Odszukaj interesujący cię projekt
  3. i wesprzyj go, klikając odpowiedni przycisk. Możesz wybrać dowolną kwotę wsparcia. Zwróć uwagę na nagrody – w zależoności od tego, jaką kwotą wesprzesz dany projekt, możesz liczyć na drobny upominek, związany z projektem (np. egzemplarz płyty zautografem lub bilet wstępu na imprezę).
  4. Zostaniesz przeniesiony/ przeniesiona do systemu płatności on-line (zazwyczaj Transferuj.pl), poprzez który dokonasz przelewu.
  5. W zależności od ustawień platformy, możesz być powiadamiany/ powiadamiana na bieżąco o tym, co słychać we wspieranym przez ciebie projekcie.

Dorzuć się :)

Tagi:

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: