Bezpieczny Plan Minimum, czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu


Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Jak zabezpieczyć urządzenia mobilne? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się, jak stworzyć swój Bezpieczny Plan Minimum!

Zachowaj czujność

Niezależnie od tego, czy jesteście internautami z dużym doświadczeniem, czy dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki w „przestrzeni wirtualnej”, musicie pamiętać, że Internet nie jest bezpieczną przestrzenią, w której możemy schować się za kurtyną anonimowości. Co więcej, będąc on-line, musimy zachować podobną czujność, jak w „realu”, bo licho nie śpi i przez nierozważne surfowanie możemy narazić się na zagrożenia, takie jak cyberprzemoc, czy wykradanie tożsamości. Nic nie zwalnia nas od myślenia, dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jakiś czas temu miałam okazję pracować nad tworzeniem zbioru wytycznych dla NGO, dotyczących zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu i współpracy online. Zostałam tym samym sprowokowana do odświeżenia swojej wiedzy na ten temat i dowiedzenia się mnóstwa przydatnych rzeczy.

Żeby ta wiedza nie umknęła i żebyście i wy mogli sprawdzić, czy wasze dane są względnie bezpieczne, ogłaszam Bezpieczny Plan Minimum – krótką, bardzo podstawową serię o bezpieczeństwie w Internecie.

A w niej:

  1. Przygotowanie do „zwiedzania internetów” – kilka słów o oprogramowaniu.
  2. Bezpieczne telefony i tablety, czyli zabezpieczanie urządzeń mobilnych.
  3. Jak bezpiecznie korzystać z wi-fi?.

Możesz traktować to jako punkt wyjścia do wypracowania własnych standardów bezpiecznego korzystania z sieci – wszak każdy z nas ma inne potrzeby/ wymagania/ możliwości :)

Trzymaj rękę na pulsie

A jeśli poszukujesz bardziej zaawansowanej wiedzy nt. bezpieczeństwa w sieci, gorąco polecam:

 

Jeśli masz jakiś sprawdzone pomysły na dbanie o bezpieczeństwo, daj znać!

 

Obrazek: StockSnap, CC0.

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: