Jak bezpiecznie korzystać z wifi?


W dużych miastach ciężko dziś znaleźć miejsce nieobjęte zasięgiem jakiejś sieci bezprzewodowej. Hot-spoty dostępne są już nie tylko w centrach handlowych czy kawiarniach, ale i w parkach, czy instytucjach publicznych. Kuszą, a jakże! Pamiętajcie jednak, że wszystko ma drugą stronę medalu – korzystanie z nieznanych hot-spotów może wiązać się z ryzykiem wycieku danych, szczególnie podczas nawiązywania nieszyfrowanych połaczeń. Człowiek z podstawową wiedzą informatyczną, który będzie miał kaprys „poznać się” z wami przez niezabezpieczoną sieć wifi, po kilkunastu minutach może wiedzieć o was niemal wszystko – od numeru szkoły podstawowej, przez hasło do Facebooka, po numer konta bankowego.

Bezpieczny Plan Minimum:

  1. Korzystaj tylko z sieci, których dostawca / właściciel jest ci znany i wiesz, że możesz mu zaufać.
  2. Korzystaj tylko z odpowiednio zabezpieczonych sieci (najlepiej w standardzie WPA2).
  3. W trakcie połączenia z wifi unikaj serwisów, które wymagają przetwarzania danych osobowych lub innych danych, których „wyciek” może być dla ciebie szkodliwy (np. bankowość elektroniczna, serwisy społecznościowe).
  4. Szyfruj pocztę – w programie pocztowym prawdpodobnie możesz wymusić szyfrowanie SSL/TLS przy łączeniu z serwerem poczty wychodzącej (SMTP) i serwerem poczty przychodzącej (POP3/IMAP).
  5. Zainstaluj dodatek do przeglądarki wymuszający nawiązywanie szyfrowanego połączenia (np. HTTPS Everywhere) – adres strony będzie rozpoczynał się od „https”.

 

Zobacz pozostałe artykuły dotyczące bezpieczeństwa.

 

Obrazek: Nicolas Nova, CC BY

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: