Jak dobierać kolory?


Jeśli jesteś wzrokowcem i lubisz ładne i spójne kolorystycznie materiały i marzy ci się posiadanie umiejętności tworzenia takowych, skorzystaj z programów, które podpowiedzą ci, jak dobierać kolory.

Nie każdy rodzi się ze zmysłem plastycznym, a czasem taki zmysł by się przydał! Na przykład wtedy, kiedy szef w pracy poprosił nas o przygotowanie raportu dla partnera biznesowego, kiedy szykujemy się do stworzenia prezentacji multimedialnej, albo kiedy organizujemy wydarzenie społeczne i chcemy przygotować prostą ulotkę, która na pierwszy rzut oka nie zniechęci widza i nie trafi od razu na Grafik płakał jak projektował. Treść, kompozycja i dobór odpowiednich fontów to jedno, ale doświadczenie pokazuje, że źle dobrana kolorystyka może mieć znaczny wpływ na to, jak nasza praca zostanie odebrana.

Jak dobierać kolory?

W sieci można znaleźć wiele stron, które podpowiadają, jakie połączenia kolorów są przyjazne dla oka. Ja korzystam głównie z trzech, które niniejszym wam polecam :)

LOLCOLORS

Na LolColors znajdziecie gotowe palety kolorów, które można sortować według ostatnio dodanych oraz popularnych. Po najechaniu na „kropelkę” wyświetla się numer koloru.

LOL_colors

http://www.lolcolors.com/

Color Blender

Z Color Blender korzystam, kiedy chcę znaleźć kolory pasujące do koloru, który już posiadam (np. do koloru występującego w logotypie organizacji, dla której przygotowuję materiał): wpisuję numer RGB, a aplikacja w czasie rzeczywistym wyświetla 5 kolorów pokrewnych.

Color_Blender

http://www.colorblender.com/

ColorHexa

Śliwka? Śliwka to owoc, a nie kolor! – mówią czasem osoby, które nie chcą zaprzątać sobie głowy kolorami innymi, niż podstawowe ;)

Kolorów są miliony i nazw kolorów są miliony! Jeśli chcecie się o tym przekonać i przy okazji zaszpanować wśród znajomych, zajrzyjcie na ColorHexa. Dzięki tej wyszukiwarce możecie wyszukać kolor po nazwie, kodzie RGB i innych, przejrzeć listę kolorów, czy też połączyć wybrane kolory.

http://www.colorhexa.com/color-names

 

A może znacie jakieś inne programy pomagające dobierać kolory? Chętnie dopiszę je do listy :)

Zapisz

Zapisz

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: