Kulturka w Internecie


Na pewno każdy z was słyszał o złych piratach, którzy niszczą kulturę, bezprawnie ściągając z Internetu filmy, muzykę i książki. Na pewno wielu/wiele z was czasem z lękiem zastanawia się, czy to, w jaki sposób korzysta z Internetu, na pewno piractwem nie jest… ;) Na szczęście Internet pełen jest serwisów, w których swobodnie korzystać można z rozmaitych dóbr kultury. Oto klka z nich:

Legalna Kultura

LegalnaKultura

Legalna Kultura to kampania społeczna, która powstała, by promować korzystanie z legalnych źródeł kultury. Na jej stronach znajdziecie listę serwisów udostepniających treści kultury z poszanowaniem praw ich twórców, m.in. filmy, książki, prasę, czy gry. Zero wyrzutów sumienia! Przy okazji będziecie zaskoczeni, jak wiele jest kulturalnych miejsc w sieci :)

Kultura dostępna

Kulturadostepna

A może masz ochotę poobcować z kulturą face-to-face? Na stronie Kultura dostępna szybko znajdziesz informacje o niedrogich wydarzeniach kulturalnych w swojej okolicy.

Otwarte zasoby

Otwartezasoby

Otwarte Zasoby to wyszukiwarka rozmaitych zasobów, m.in. grafiki, muzyki i filmów, które dostępne są na tzw. wolnych licencjach (np. Creative Commons lub domena publiczna) – czyli zupełnie legalnie!

Polona

Polona

Polona to wielki projekt Biblioteki Narodowej, udostępniający teksty literackie i naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, grafika, fotografie, nuty oraz mapy.

„Obiegi kultury. Społczna cyrkulacja treści”

Bardzo ciekawy raport z badania Centrum Cyfrowego pokazujący, że (jak piszą autorzy) granice między legalnymi a nielegalnymi obiegami kultury są płynne i często niezdefiniowane. I że ci, którzy z rozmachem są nazywani piratami, w rzeczywistości robią dla kultury dużo dobrego. Bardzo polecam wam raport oraz maszap, kumulujący najważniejsze informacje :)

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: