Open Source Alternative


Open Source Alternative to wyszukiwarka open-source’owych zamienników popularnych programów komputerowych.

Po co szukać zamienników? Przypuśćmy, że potrzebujesz programu graficznego do stworzenia plakatu. Niestety, Adobe Photoshop jest za drogi, no i prawdopodobnie nigdy nie wykorzystasz wszystkich oferowanych przeń funkcji, więc wahasz się, czy warto ponosić taką inwestycję… Co robić?

Open Source Alternative znajdziesz programy (np. Gimp, Inkscape), które – choć czasem nieco uboższe w funkcje – są równie przydatne, co Photoshop i, co najważniejsze, darmowe!

Zamienniki w katalogu pogrupowane są w kategorie – możesz szukać np. oprogramowania dla biznesu, komunikacji, czy celów edukacyjnych, lub wpisać w wyszukiwarce nazwę programu, dla którego szukasz zamiennika. I voila!

http://osalt.com/

 

***

Niedawno w innym serwisie pisałam o oprogramowaniu open source (otwartym oprogramowaniu), ale ponieważ wciąż niewiele osób w moim otoczeniu słyszało o tym typie oprogramowania, powtórzę, bo warto to wiedzieć :)

Otwarte oprogramowanie to oprogramowanie, którego kod źródłowy jest publicznie udostępniany, dzięki czemu może ono być swobodnie pobierane, rozpowszechniane i modyfikowane. Jego autorami są osoby, które do działania pcha chęć odkrywania, tworzenia i dzielenia się swoją wiedzą – dlatego wspólnie tworzą, wypuszczają na rynek i udoskonalają produkty, z których każdy może korzystać bezpłatnie.

Otwarte oprogramowanie nie jest niczym nowym – istniało od początku „internetów” i dynamicznie rozwijało się w czasach, gdy wiedzę tajemną za zakresu korzystania z Sieci posiadali tylko wybrani. Programiści chętnie dzielili się swoją pracą i udostępniali kody źródłowe tworzonych przez siebie aplikacji, aby inni mogli je testować i ulepszać. Jego popularność spadła jednak w latach 80., kiedy duże, komercyjne firmy zaczęły zamykać oprogramowanie, tworząc tzw. oprogramowanie własnościowe i przyzwyczajając użytkowników do konieczności płacenia za nie.

Wolne oprogramowanie wciąż jest jednak rozwijane i w wielu przypadkach nie ustępuje jakością swoim komercyjnym odpowiednikom. Jest tworzone społecznie, przez grupy pasjonatów-fachowców, których ze względu na motywację i charakter działania śmiało możemy nazwać „dobrymi hakerami” lub e-wolontariuszami :) Co więcej, otwarte oprogramowanie tworzone jest przez społeczność, która ponadto służy pomocą w przypadku ewentualnych problemów pojawiających się w trakcie np. instalowania oprogramowania. Kontakt do społeczności lub link do forum pomocy znajdziecie na większości stron oferujących wolne oprogramowanie.

Warto!

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: