PDFCEE2019: In whom we trust?


W zeszłym tygodniu miałam okazję uczestniczyć w konferencji Personal Democracy Forum CEE. Dawno nie byłam na tak inspirującym wydarzeniu!

Personal Democracy Forum – co to takiego?

Personal Democracy Forum CEE to dziesiątki bardzo ciekawych prezentacji, rzucających światło na najbardziej palące wyzwania związane z dynamicznym rozwojem nowych technologii i ich wpływem na społeczeństwo, oraz warsztaty, podczas których z ludźmi z różnych zakątków świata próbowaliśmy szukać pomysłów na rozwiązania.

(tu możecie zobaczyć tzw. community notes – notatki robione przez uczestników)

Hasłem przewodnim PDFCEE2019 było w tym roku zaufanie w sferze publicznej. A właściwie: jego spadek. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób zjawiska takie jak fake newsy, mikrotargetowanie czy nieprzejrzyste algorytmy wyświetlania informacji na portalach społecznościowych mogą wpływać na nasze decyzje, hejt, czy rosnący populizm. Komu możemy zaufać?

Edukacja cyfrowa: zrób to sam

Zawsze byłam daleka od wysnuwania teorii spiskowych i nigdy nie próbowałam być ekspertką w kwestiach, na których się nie znam. Im dłużej jednak „siedzę” w nowych technologiach i im więcej wiem na temat tego, jak funkcjonują (np. w jaki sposób konstruuje się algorytmy oraz ile informacji o użytkowniku jest w stanie „wyciągnąć” przeciętna aplikacja), tym bardziej jestem przekonana o konieczności prowadzenia porządnej edukacji medialnej. Nie tylko dla dzieci – również dla dorosłych! Wszak ilu mamy pełnoletnich internautów, którzy nie mają pojęcia, czym jest reklama kontekstowa, w jaki sposób płacą za to, że mogą korzystać z bezpłatnych aplikacji, albo dlaczego na Facebooku widzą inne informacje, niż np. ich znajomi z pracy. Oraz ilu jest takich, którym wydaje się, że w Internecie są anonimowi.

***

W najbliższym czasie opowiem wam nieco więcej o tych wyzwaniach i tym, w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Świata w rok nie zmienimy, ale myślę, że jeśli każdy z nas pomoże trzem osobom „oświecić się” cyfrowo, to coś się ruszy :)

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: