Smartfon – jak go skonfigurować, żeby nie stracić danych?


Kilka dni temu zalałam telefon. Wpadł do wody i mimo szybkiej akcji demontażu i suszenia ekran padł, przez co nie mogę zgrać żadnych danych zapisanych w pamięci telefonu (a spróbowałam już chyba wszystkiego, co radzą w tej kwestii internety). Dlatego od razu po zakupie nowego smartfona postanowiłam skonfigurować go tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego pecha (i głupoty!) w przyszłości. A ponieważ 31 marca obchodzony jest Światowy Dzień Backupu, podpowiadam, jak skonfigurować smartfona, żeby nie stracić danych :)

Jak skonfigurować smartfona, żeby nie stracić danych?

Nie jestem specjalistką od bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, ale po przejrzeniu mnóstwa artykułów na ten temat postanowiłam podzielić się z wami moimi „odkryciami”. Mam nadzieję, że choć część z nich uznacie za przydatne :)

Skorzystaj z menedżera haseł

Smartfon to czarna skrzynka naszego życia. Jeśli dostanie się w niepowołane ręce, grozi nam nie tylko wyciek prywatnych danych (kontaktów czy zdjęć), ale także na przykład utrata dostępu do wirtualnych profili, ergo – utrata wirtualnej tożsamości. Facebook, Twitter, LinkedIn, poczta prywatna i służbowa, program do notatek, aplikacja bankowa – kiedy zgubisz telefon, od której z tych aplikacji zaczniesz operację zmieniania haseł? O ilu aplikacjach zapomnisz?
Jak się przed tym zabezpieczyć? Idealnie byłoby posiadać do każdej z aplikacji silne hasło i wpisywać je za każdym razem, kiedy chcemy z danej aplikacji skorzystać. Zapamiętanie kilkunastu czy kilkudziesięciu różnych haseł jest jednak jeśli nie niemożliwe, to dość upierdliwe. Dlatego na szczęście może nam przyjść z pomocą menedżer haseł – program,  który umożliwia przechowywanie haseł do logowania do stron internetowych i aplikacji w dobrze zabezpieczonym, wirtualnym sejfie. Wszystko co musisz zrobić to zapamiętać jedno hasło główne. Na rynku istnieje wiele menedżerów haseł, również darmowych (np. Avast Passwords). Warto skorzystać!

Zrób kopię zapasową na koncie Google

Konto Google, z którego korzysta większość użytkowników smartfonów z Androidem, pozwala robić automatyczną kopię zapasową niektórych danych:

 • Ustawienia Kalendarza Google,
 • Sieci Wi-Fi i hasła do nich,
 • Tapety ekranu głównego,
 • Ustawienia Gmaila,
 • Aplikacje zainstalowane z Google Play (z kopią zapasową utworzoną w aplikacji Sklep Play),
 • Ustawienia wyświetlacza (jasność i uśpienie),
 • Ustawienia języka i wprowadzania,
 • Data i godzina,
 • Ustawienia i dane aplikacji firm zewnętrznych (zależy od aplikacji).

Kopia zapasowa zapisywana jest na Dysku Google przypisanym do danego konta Google.

Jak wygląda przywracanie danych? Jeżeli zdarzy się awaria lub utrata smartfona, na kolejnym urządzeniu, po pierwszym zalogowaniu się na konto Google system wykryje, że w chmurze istnieją zapisane ustawienia i dane zalogowanego użytkownika i zaproponuje ich przywrócenie.

To, jakie dane mają się synchronizować z kontem Google, można zmienić, klikając: Ustawienia -> Konta i wybierając konto Google.
Warto też sprawdzić, czy kopia zapasowa na pewno się tworzy. Ustawienia można zmienić, klikając: Ustawienia -> Kopia i kasowanie danych. W polu „Utwórz kopię zapasową” – klikamy „włącz” i sprawdzamy adres konta kopii zapasowej (powinien być to adres e-mail naszego konta Google).
Kopię zapasową można również wykonać metodą tradycyjną, podłączając smartfon do komputera i zgrywając z niego dane albo skorzystać z jednej z wielu aplikacji do tworzenia kopii zapasowych.
 

Wysyłaj zdjęcia na dysk w chmurze

Na rynku dostępnych jest mnóstwo dysków, które oferują przechowywanie danych w tzw. chmurze, m.in.: Dysk Google, OneDrive, Dropbox, Box, ASUS Web Storage. Różnią się nieco parametrami i cennikami, dlatego warto je dobrze porównać i wybrać plan, który najbardziej nam odpowiada.
Kiedyś sceptycznie podchodziłam do przechowywania prywatnych danych na dyskach w „chmurze” – wydawało mi się to niebezpieczne, bałam się wycieku danych. Teraz, topiąc smartfona, przekonałam się, że większe ryzyko utraty danych mogę zafundować sobie sama, więc może jednak lepiej na wszelki wypadek spróbować ;) Zaczęłam korzystać z kilku „chmur” – na jedną automatycznie wgrywają mi się zdjęcia ze smartfona, na drugiej trzymam zdjęcia prywatne, na trzeciej – inne pliki.
W Internecie znajdziecie wiele tutoriali ze wskazówkami do konfigurowania automatycznej synchronizacji dysków w „chmurze”. Przykładowo, jeśli chcielibyście, aby wykonywane przez was zdjęcia i nagrywane filmy były automatycznie zapisywane w usłudze OneDrive, wystarczy wykonać 3 proste kroki:
 • Otwórz aplikację OneDrive.
 • Otwórz ekran ustawień i naciśnij pozycję Kopia zapasowa z aparatu.
 • Włącz funkcję Kopia zapasowa z aparatu.
Dzięki temu nie zapomnimy w porę zrobić kopii zdjęć – smartfon zrobi to za nas, kiedy połączymy się z wifi.

Naucz się blokować telefon na odległość

Menedżer urządzeń Android pozwala zdalnie zlokalizować urządzenie, włączyć jego dzwonek i usunąć dane. Znajdziemy go na każdym urządzeniu z Androidem.
Co potrafi ta pomocna usługa? Dzięki niej ze sporą dokładnością poznamy lokalizację urządzenia, zadzwonimy na nie, by łatwiej je znaleźć, i ustawimy hasło na ekran główny. W ostateczności, wymażemy też z telefonu całą zawartość – ta opcja przyda się, jeżeli będziemy już pewni, iż nasz smartfon został skradziony i nie będziemy chcieli, by osoby trzecie miały dostęp do naszych poufnych danych. Oczywiście będziemy mogli to zrobić tylko wtedy, kiedy urządzenie będzie włączone, połączone z siecią Wi-Fi lub będzie miało włączone połączenie komórkowej transmisji danych. Tak więc jeśli zdarzy się krytyczna sytuacja, pamiętajcie o stronie: android.com/devicemanager.
Dokładne instrukcje dotyczące korzystania z Menedżera urządzeń znajdziecie na tej stronie: https://support.google.com/pixelphone/answer/6160500

Zainstaluj antywirusa

Po co w smartfonie antywirus – tego nie trzeba wyjaśniać. System Android ma wbudowanego antywirusa, ale oczywiście możecie zainstalować także inny, dowolny program, który będzie odpowiadał waszym potrzebom.

Włącz debugowanie

Debugowanie to opcja, która pozwala telefonowi na kontakt z danym komputerem za pośrednictwem kabla USB – na przykład w celu zgrania danych. Nie musimy wtedy zezwalać na połączenie poprzez klikanie w odpowiednią opcję na ekranie smartfona – czyli nie mamy stresu, kiedy panel dotykowy lub ekran nagle przestaną nam działać (…chociażby w przypadku zalania…). Aby uruchomić debudowanie, wystarczy wejść w Ustawienia, następnie znaleźć Opcje programistyczne, po czym zezwolić na debugowanie telefonu.

Jak czytamy na stronie gorepair.pl:

W zależności od wersji Androida Opcje programistyczne mogą być ukryte. Wówczas w Ustawieniach należy znaleźć Informacje o urządzeniu, odnaleźć pole Numer wersji i kliknąć w nie 7 razy. Jeśli się udało, wyświetli się komunikat Jesteś już programistą. Następnie wracamy w Ustawienia, gdzie dostępne stało się pole Opcje programistyczne i zezwalamy na debugowanie.

Android zabezpiecza przed skorzystaniem z debugowania naszego telefonu osób nieuprawnionych, dlatego zawsze działa ono z konkretnym, zaufanym komputerem. Nie jest możliwe do przeprowadzenia z innym komputerem – chyba że zmienimy ustawienia z poziomu smartfona.

Podsumowując:

Post jest długi, ale mam nadzieję, że wyciągniecie z niego to, co może wam się przydać. W smartfonie przechowujemy zbyt dużo cennych danych i ich utrata naprawdę może boleć. Dlatego nie ma na co czekać – zabierajcie się za zabezpieczenie smartfona zanim będzie za późno!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi:

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: