Zaplanuj najlepsze wakacje na świecie!


Spersonalizowane, pełne wrażeń, albo totalnego leniuchowania, samotne lub z grupą (nie)znajomych, w miejscu marzeń i gwiazdką z nieba – najlepsze wakacje na świecie są w zasięgu kilku kliknięć. Tylko brać i się relaksować!

Massa, Włochy, 2014

Massa, Włochy, 2014

 

Tak się akurat złożyło, że nigdy nie byłam na wakacjach typu all inclusive. Zawsze kojarzyły mi się z zamknięciem w wielkim hotelu z milionem innych ludzi, niebieskim, chorowanym basenem, lekkimi drinkami za free i wystandaryzowaną kuchnią kontynentalną, więc nie znalazłam jeszcze oferty, która czymkolwiek wyjątkowym mogłaby mnie zainteresować.

Zawsze za to wolałam wymyślić sobie kierunek oraz cel wakacji i od podstaw je sobie zaprojektować. Plaża vs. góry, ciepło vs. gorąco, leżenie vs. zwiedzanie i jedzenie – tylko lokalne z małej knajpy. Po rozstrzygnięciu głównych dylematów mam gotową listę życzeń i nie, bynajmniej, nie biegnę z nią do biura podróży! Po prostu włączam przeglądarkę internetową i działam :) Ty też możesz to zrobić!

 

Planowanie wakacji, krok 1: kierunek i bilety

W Internecie aż roi się od stron zbierających informacje o korzystnych cenach biletów lotniczych. Wystarczy obserwować kilka z nich, aby szybko przekonać się, że w niemal każdy zakątek Europy jesteśmy w stanie dostać się za kilkaset złotych, a czasem nawet za cenę niżsżą, niż przejazd pociągiem nad polskie morze. Jedną z takich stron jest Fly4Free, czy Fru.pl, w którego ofercie znajdziecie również tzw. oferty city break, czyli gotowe pomysły na tani przelot i nocleg w wybranych miastach Europy.

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na kierunek na wakacje, możecie skorzystać z wyszukiwarki SamolotemTaniej.pl – w zakładce „Tanie loty z” czeka na was lista kilkudziesięciu tanich połączeń z wybranego lotniska.

Lotów możecie również szukać bezpośrednio na stronach przewoźników.

 

Krok 2: Nocleg

Tradycyjnie i w zalezności od upodobań możesz znaleźć hostel (np. http://www.hostelworld.com/http://www.hostels.com/) lub hotel (np. http://www.booking.com/, http://www.trivago.pl/). Możesz też skorzystać z opcji alternatywnych, które szczerze polecam :)

  • Pierwsza opcja to Couchsurfing – społeczność ludzi, którzy nieodpłatnie udostępniają podróżnikom swoje lokum. Na stronie znajdziecie oferty z całego świata, a przy każdej ofercie rekomendacje wystawione przez użytkowników, którzy z niej skorzystali.
  • Druga opcja to AirBnB, poprzez które możesz wynająć na czas wyjazdu samodzielny pokój lub mieszkanie, zazwyczaj znacznie taniej niż pokój w hotelu. A przy okazji masz dostęp do tego, co w większości hoteli niedostępne – kuchnię, pralkę, święty spokój ;)

W obu przypadkach możesz liczyć na wiele korzyści – m.in. poznanie „lokalesów”, którzy chętnie oprowadzą cię po mieście, spróbowanie lokalnej kuchni, czy po prostu poznanie „normalnego”, nieturystycznego życia w danym miejscu. Wszyscy „hości”, których poznaliśmy przez AirBnB, pomagali nam poznać miasto (np. w Madrycie korzystaliśmy z przewodnika po miejscach, które warto odwiedzić, przygotowanego własnoręcznie przez Iaię i Miguela) i dawali praktyczne wskazówki, a przy tym byli tak ujmujący, że można było od razu zapałać entuzjazmem do całego kraju – np. uwielbieniem dla Włoch zaraziła nas Lene z Pizy, która nie zgodziła się na to, żebyśmy po prostu oddali jej klucze do mieszkania – zaprosiła nam na zimne piwko i mimo, że z każdy z nas mówił w innym języku – trochę po angielsku, trochę po włosku, francusku, polsku, hiszpańsku – spędziliśmy urocze popołudnie, dyskutując na rozmaite tematy :)

 

Krok 3: Organizacja czasu

Co chcesz robić? Co zwiedzić? Co i kogo poznać?

Inspiracji możesz szukać np. na Lonely Planet, USE-IT Maps, tworzonych przez młodych Europejczyków, na blogach podróżniczych (np. Wędrowne Motyle) albo googlując, w poszukiwaniu serwisów prowadzonych przez fanów danego miejsca – dowiesz się z nich, jakie nieturystyczne miejsca warto odwiedzić, czy w której kanjpie wypić najlepszego drinka. Możesz też skorzystać z social dining i wprosić się na lokalną ucztę :) albo skorzystać z klasycznego przewodnika, np. wydawnictwa Bezdroża.

Wszystko zależy oczywiście od tego, co lubisz robić na wakacjach i co sprawia ci największą frajdę. Nie ma sensu robić sztywnego harmonogramu wyjazdu – warto zrobić sobie luźny spis tak, żeby mobilizował do realizacji, ale nie męczył i nie wpędzał w zakłopotanie, kiedy znowu nie udało się wstać skoro świt z powodu nocnych hulanek ;)

W zeszłym roku, kiedy wybierałam się na wakacje ze znajomymi, stworzyliśmy tabelę w Google Docs, w której każdy mógł wpisać swój pomysł na spędzenie danego dnia – dzięki takiej burzy mózgów powstał plan, z którym zwiedziliśmy m.in. takie miejsca jak widoczna na zdjęciu wyżej Massa :)

 

Krok 4:

Spakuj się (na przykład na 10 dni w bagaż podręczny, jak stewardessa) i wypoczywaj!

 

Plusy?

Organizujesz wakacje po swojemu, dopasowujesz do swoich potrzeb, wymogów i oczekiwań i w dodatku zazwyczaj koszt takich wakacji jest znacznie niższy niż wakacji organizowanych instytucjonalnie :)

 

Organizujecie wakacje samodzielnie? Macie jakieś sprawdzone pomysły, które ułatwiają planowanie, albo urozmaicają wypoczynek?

Zobacz także:

Chodź na koniec Internetu

Make everything OK

LEAVE A COMMENT

Zrób to w Internecie!

Witaj w przestrzeni dla ciekawskich! Dowiedz się, w jaki sposób wycisnąć z Internetu 110% możliwości i ułatwiaj sobie życie. Lifehacking, crowdsourcing, projekty społeczne. Aplikacje. Dowiedz się więcej!

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim mnóstwo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: