Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Cz. 2

March 24, 2020

Czy wiesz, że z domowego zacisza możesz m.in. pomagać innym oraz wspierać artystów i mały, lokalny biznes? Podrzucam dziś kolejnych 15 pomysłów na to, co można robić w domu w czasie kwarantanny. Ciekawej lektury! :)

Zobacz też: Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Cz. 1

Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Cz. 2

Wspieraj artystów

Odwołane koncerty, spektakle, spotkania autorskie – niestety, kwarantanna to ciężki czas dla artystów. Na szczęście możesz ich wesprzeć z domowego zacisza :)

 1. Promuj twórczość ulubionych artystów:
  • udostępniaj ich twórczość we mediach społecznościowych (support by sharing),
  • słuchaj ich utworów na Spotify (Spotify płaci im za liczbę odsłuchań. To jednostkowo bardzo małe kwoty, więc im więcej słuchasz, tym lepiej!),
  • oglądaj koncerty/spektakle/filmy z oficjalnych źródeł (tu znajdziesz kilka linków), komentuj je – pokaż zaangażowanie i wsparcie.
  • kupuj płyty, książki, e-booki i gadżety z oficjalnych stron. To szczególnie ważne dla małych zespołów, które nie mogą teraz koncertować – dla nich przychody z tzw. merchu (gadżetów sprzedawanych na koncertach) stanowiły istotny zastrzyk finansowy.
 2. Wstrzymaj się ze zwrotem biletów: jeśli posiadasz bilety za koncert/spektakl/inne wydarzenie, które ma się odbyć za kilka miesięcy, nie zakładaj jeszcze, że zostanie odwołane – poczekaj i oddaj bilet jak najpóźniej. W ten sposób wesprzesz m.in. kluby muzyczne/teatry/organizatorów w zachowaniu płynności finansowej.
 3. Wspieraj finansowo: jeśli twój ulubiony artysta ma konto na portalu takim jak Patronite, to dobry pomysł, żeby teraz dołączyć do grona mecenasów jego twórczości :)

Wspieraj lokalny biznes

Wiele lokalnych knajpek, restauracji i sklepów musiało tymczasowo zamknąć drzwi dla klientów. Część z nich uruchomiła jednak możliwość robienia zakupów przez telefon i Internet. Co możesz zrobić:

 1. Zamawiaj jedzenie z odbiorem osobistym: jeśli masz blisko domu ulubioną knajpkę, zamów z niej coś dobrego. Idealnie byłoby, jeśli mógłbyś/mogłabyś robić zamówienie regularnie, np. raz na dwa tygodnie – w ten sposób dorzucisz cegiełkę do zachowania ciągłości finansowej małego biznesu.
 2. Jeśli nie masz możliwości samodzielnego odebrania zamówienia i chcesz skorzystać z pomocy kuriera, pamiętaj o zachowaniu zasad ostrożności (dystans, płatność kartą, etc.) i zostaw napiwek.
 3. Promuj lokalny biznes: podaj dalej info w mediach społecznościowych, wystaw ocenę, komentuj – w ten sposób zwiększasz zasięgi strony danego biznesu i pomagasz mu docierać do coraz większej liczby osób – a to dobra recepta na ten trudny czas.

Pomagaj z domu

Tak tak, to jest możliwe! Możesz na przykład:

 1. Podawać dalej materiały edukacyjne o przeciwdziałaniu epidemii: możesz pobrać je np. ze strony gov.pl lub z innego (rzetelnego) miejsca, a następnie:
  • opublikować je w mediach społecznościowych,
  • wydrukować i powiesić w swoim bloku czy na osiedlu,
  • wysłać do rodziny i przyjaciół. Im więcej osób pozna dobre praktyki walki z wirusem, tym lepiej dla nas wszystkich!
 2. Uspokajać i walczyć z tzw. fake newsami, czyli nieprawdziwymi, zmanipulowanymi informacjami nt. wirusa (WHO mówi nawet o tzw. infodemii – epidemii nieprawdziwych informacji nt. wirusa). Jeśli na przykład widzisz, że ktoś w mediach społecznościowych udostępnia nieprawdziwe informacje, szczególnie takie, które żerują na strachu i próbują wywołać panikę, reaguj – komentuj, podsyłaj linki do rzetelnych źródeł, staraj się uspokajać.
 3. Łącz online i offline – dołącz do jednej z grup Widzialna Ręka. Widzialna Ręka to grupy zrzeszające osoby, które chcą pomagać w różnych działaniach: od wspierania sąsiadów w zrobieniu zakupów, po szycie maseczek dla personelu medycznego. Na Facebooku znajdziesz grupy zrzeszające osoby z całej Polski, z danego miasta lub dzielnicy. Jeśli chcesz pomóc, dołącz do grupy i śledź oferty, albo po prostu wydrukuj ogłoszenie o tym, że jesteś gotowy/-a pomóc i powieś w swoim bloku – w ten sposób dowiedzą się o tobie osoby mieszkające w pobliżu, np. osoby starsze, które nie korzystają z Internetu. Możesz zaoferować: wyjście z psem, zrobienie zakupów, wyniesienie śmieci, ugotowanie obiadu, pomoc w trnasporcie. Tu znajdziesz mapę grup z całej Polski.
 4. Promować akcje pomocowe, np. zbiórki żywności i ubrań dla osób w kryzysie bezdomności i społeczne, np. Nie Kłam Medyka.
 5. Dołączyć do akcji Tech kontra wirus: akcja łączy potrzeby i pomysły z osobami, które programują. Widzisz potrzebę, którą trzeba się zaopiekować? Opowiedz o niej. Masz pomysł na rozwiązanie? Zaproponuj nowe narzędzie IT, wykorzystanie lub ulepszenia istniejących. Możesz włączyć się w istniejące projekty m.in. jako programist(k)a czy spec(ka) od promocji.
 6. Promować inicjatywę Wzywamy Posiłki  – jej celem jest skoordynowanie ogólnopolskiej akcji przekazywania posiłków całemu personelowi medycznemu i ludziom pracującym w szpitalach, którzy w tym trudnym czasie dają z siebie wszystko na wielogodzinnych dyżurach, pracując ponad siły. Jeśli znasz kogoś, kto reprezentuje firmę gastronomiczną, cateringową, logistyczną, kto jest producentem żywności lub napojów, lub prowadzi restaurację – powiedz mu o akcji z zachęć do wypełnienia formularza na stronie: https://www.wzywamyposilki.pl/#wzywamycie
 7. Dziel się wiedzą i ucz innych, jak korzystać z technologii: może są w twoim otoczeniu osoby, które z wielką chęcią chciałyby np. spotkać się z bliskimi na rozmowie wideo, ale… nie wiedzą, jak to zrobić. Możesz nagrać filmik lub zrobić relację na żywo, podczas której opowiesz, jak krok po kroku skorzystać z jakiegoś prostego narzędzia do wideorozmów.
 8. Promuj tzw. cichych bohaterów: doceniaj, że ktoś cały czas pracuje stacjonarnie – wszak nie każdy może pracować zdalnie. Używaj hashtagu #stayhome czy #zostanwdomu rozważnie, pamiętając o personelu medycznym, kurierach, pracownikach usług i innych osobach, które wykonują swoją pracę być może z narażeniem zdrowia.
 9. Dziel się przepisami na proste dania – nie każdy potrafi gotować, więc czasem dobry, prosty i szybki przepis to wiedza na wagę złota :)

 

Może jest coś, co chciałabyś/chciałabyś dodać do tej listy? Daj znać w komentarzu – inspirujmy się nawzajem! :)

Zobacz też: Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Cz. 1

***

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się na newsletter ZTWI (klik!) – dam Ci znać!

(Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels)


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.