Niektórym osobom już trochę tęskno do spotkań ze znajomymi, do wyjść do knajpek, kina czy muzeum, do podróżowania, do bycia wolontariuszem, do szkoły, do biura… Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Podrzucam dziś 27 różnych pomysłów.
———————————————————————————————–
Cześć cześć, jak się macie? Mam nadzieję, że dzielnie trzymacie się w tym dość trudnym czasie i że bez dąsów stosujecie się do zaleceń przeciwwirusowych.
Ja od tygodnia pracuję zdalnie. Nie jest to dla mnie nowość, bo przywykłam do pracy z domu, ale nowością jest dla mnie brak aktywności “pozadomowych”. Codziennie przypomina mi o nich wiszący nad moim biurkiem kalendarz, w którym systematycznie wykreślałam wydarzenia i spotkania, w których miałam uczestniczyć, a które nie odbędą się z powodu kwarantanny. Nie kwestionuję jednak tych decyzji – wiem, że pozostanie w domu to wyraz odpowiedzialności nie tylko za nas samych, ale za całe społeczeństwo.
Są jednak plusy tej sytuacji: tygodniowe uziemienie w domu pozwoliło mi zwolnić, „odkopać się”, na nowo poukładać czas i dzięki temu oto jest: nowy artykuł :)
Zatem: co można robić w domu w czasie kwarantanny? Można zrobić coś w Internecie ;) Podrzucam dziś 27 pomysłów. Kolejne nadlecą w następnym artykule już w najbliższy wtorek. Miłej lektury!
Co można robić w domu w czasie kwarantanny?
Spotkaj się z bliskimi
Nie musisz wychodzić z domu – zorganizuj rozmowę wideo! Możesz wykorzystać Messengera, Hangouts, Skype’a, albo np. Whereby (dawniej Appear.in) – moją ulubioną aplikację, w której tworzysz prywatny pokój do rozmowy, wysyłasz bliskim link, a oni dołączają do rozmowy bez konieczności logowania się – po prostu klikają w link i od razu się widzicie :)
Poucz się
- Obejrzyj inspirującą prezentację na TED. Ideas worth spreading.
- Rozpocznij kurs e-learningowy. Być może jest coś, czego zawsze chciałeś/-aś się nauczyć, ale brakowało ci czasu. Szydełkowanie, parzenie kawy metodami alternatywnymi, podstawy programowania, projektowanie – w Sieci dostępne są kursy o przeróżnej tematyce. Możesz je znaleźć na specjalnych platformach, takich jak Coursera czy Udemy, lub po prostu wpisując w wyszukiwarce frazy typu „szydełkowanie kurs online”.
- Poznaj wskazówki na to, jak dać radę na kursie e-learningowym.
Poczytaj książkę
- Wypróbuj Legimi – bibliotekę zawierającą tysiące e-booków i audiobooków. Legimi jest aplikacją płatną, ale możesz wypróbować 14-dniowy okres próbny lub skorzystać z oferty darmowych książek.
- Pobierz darmowe e-booki: listę legalnych źródeł e-booków i audiobooków znajdziesz na stronie Legalna Kultura, na stronach księgarń (np. Woblink i Publio), a także używając hasztagu #TerazCzasNaCzytanie.
- Wymień się e-bookami ze znajomymi: tak, to jest legalne :)
Posłuchaj muzyki
- Wypróbuj Spotify – portal streamingowy, na którym znajdziesz miliony utworów i podcastów z całego świata. Jest w pełni legalny. Artyści otrzymują wynagrodzenie zależne od liczby odsłuchań ich utworów. Ze Spotify możesz korzystać bezpłatnie (wersja z reklamami) lub w systemie abonamentowym (wersja premium). Wersję premium możesz testować za darmo przez miesiąc.
- Obejrzyj koncert. Na YouTubie znajdziesz nagrania z koncertów – możesz szukać ich na oficjalnych profilach ulubionych zespołów lub na stronach wytwórni muzycznych.
Pospaceruj po muzeum
- Wiele muzeów oferuje tzw. wirtualne wycieczki. Ich listę możesz znaleźć m.in. tu (strona Kultury Dostepnej) i tu (strona Travel and Leisure).
- Śledź ulubione muzea w mediach społecznościowych – część z nich organizuje relacje i oprowadzania na żywo.
Obejrzyj film, spektakl, posłuchaj audycji o kulturze
W poszukiwaniu kultury online i różnych akcji warto zaglądać na strony:
- Akcja Zwiedzamy z domu – wydarzenie na Facebooku, w ramach którego prezentowane są ciekawe wydarzenia kulturalne online. Możesz zostać “kanapowym turystą” :)
- Kadra Kultury: akcja #ZostanWDomuZKulturą – link do audycji kulturalnych, aplikacji, filmów, debat, etc.
- Ninateka: akcja Zostań w domu z Ninateką, w ramach której codziennie o 20:00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy wybranych fabuł, dokumentów i spektakli.
- KampanieSpołeczne.pl, które zbierają i publikują linki do miejsc (np. stron wydawców czasopism, rozgłośni radiowych), które bezpłatnie udostępniają rozmaite zasoby kulturalne.
Podróżuj, zwiedzaj
- Wejdź na Google Maps, znajdź miejsce, które chciałbyś/chciałabyś odwiedzić, włącz widok Google Street View (w prawym dolnym rogu mapy zobaczysz ikonkę żółtego ludzika. Kliknij na niego myszką, “złap go”, przeciągnij nad wybrane miejsce i upuść) i spaceruj :)
- Zaplanuj swoje najlepsze wakacje: https://zrobtowinternecie.pl/zaplanuj-najlepsze-wakacje-na-swiecie/
Zrób wirtualne porządki
- Uporządkuj skrzynkę mailową.
- Zrób porządki na Facebooku.
- Pozbądź się szumu komunikacyjnego – ustaw swoje własne kanały komunikacji, używając m.in. Pocketa i Feedly.
- Dowiedz się, czym jest cyfrowy minimalizm.
- Zadbaj o bezpieczeństwo swoich urządzeń.
Pracuj zdalnie (jeśli możesz)
- Poznaj dobre praktyki pracy online.
- Poznaj dobre praktyki zdrowego podejścia do pracy.
Zrelaksuj się
- Zagraj online w Literaki (odpowiednik Scrabble) lub inne kalambury na kultowym Kurniku.
- Rób eksperymenty naukowe z pomocą akcji #KopernikWDomu Centrum Nauki Kopernik.
- Oglądaj memy – bo im więcej się śmiejemy, tym mniej się boimy :)
Mam nadzieję, że uda Ci się wybrać z tej listy coś ciekawego i że miło spędzisz czas :) Śmiało podaj też artykuł dalej!
A jeśli masz dodatkowe pomysły na spędzanie czasu w trakcie kwarantanny, daj znać w komentarzu – inspirujmy się nawzajem! :)
***
Część druga artykułu z kolejnymi pomysłami już w najbliższy wtorek. Jeśli nie chcesz go przegapić,zapisz się na newsletter ZTWI (klik!) – dam Ci znać!
(Zdjęcie autorstwa Daan Stevens z Pexels)