Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Cz. 1

March 22, 2020

Niektórym osobom już trochę tęskno do spotkań ze znajomymi, do wyjść do knajpek, kina czy muzeum, do podróżowania, do bycia wolontariuszem, do szkoły, do biura… Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Podrzucam dziś 27 różnych pomysłów.

———————————————————————————————–

Cześć cześć, jak się macie? Mam nadzieję, że dzielnie trzymacie się w tym dość trudnym czasie i że bez dąsów stosujecie się do zaleceń przeciwwirusowych.

Ja od tygodnia pracuję zdalnie. Nie jest to dla mnie nowość, bo przywykłam do pracy z domu, ale nowością jest dla mnie brak aktywności “pozadomowych”. Codziennie przypomina mi o nich wiszący nad moim biurkiem kalendarz, w którym systematycznie wykreślałam wydarzenia i spotkania, w których miałam uczestniczyć, a które nie odbędą się z powodu kwarantanny. Nie kwestionuję jednak tych decyzji – wiem, że pozostanie w domu to wyraz odpowiedzialności nie tylko za nas samych, ale za całe społeczeństwo.

Są jednak plusy tej sytuacji: tygodniowe uziemienie w domu pozwoliło mi zwolnić, „odkopać się”, na nowo poukładać czas i dzięki temu oto jest: nowy artykuł :)

Zatem: co można robić w domu w czasie kwarantanny? Można zrobić coś w Internecie ;) Podrzucam dziś 27 pomysłów. Kolejne nadlecą w następnym artykule już w najbliższy wtorek. Miłej lektury!

Co można robić w domu w czasie kwarantanny?

Spotkaj się z bliskimi

Nie musisz wychodzić z domu – zorganizuj rozmowę wideo! Możesz wykorzystać Messengera, Hangouts, Skype’a, albo np. Whereby (dawniej Appear.in) – moją ulubioną aplikację, w której tworzysz prywatny pokój do rozmowy, wysyłasz bliskim link, a oni dołączają do rozmowy bez konieczności logowania się – po prostu klikają w link i od razu się widzicie :)

Poucz się

 1. Obejrzyj inspirującą prezentację na TED. Ideas worth spreading.
 2. Rozpocznij kurs e-learningowy. Być może jest coś, czego zawsze chciałeś/-aś się nauczyć, ale brakowało ci czasu. Szydełkowanie, parzenie kawy metodami alternatywnymi, podstawy programowania, projektowanie – w Sieci dostępne są kursy o przeróżnej tematyce. Możesz je znaleźć na specjalnych platformach, takich jak Coursera czy Udemy, lub po prostu wpisując w wyszukiwarce frazy typu „szydełkowanie kurs online”.
 3. Poznaj wskazówki na to, jak dać radę na kursie e-learningowym.

Poczytaj książkę

 1. Wypróbuj Legimi – bibliotekę zawierającą tysiące e-booków i audiobooków. Legimi jest aplikacją płatną, ale możesz wypróbować 14-dniowy okres próbny lub skorzystać z oferty darmowych książek.
 2. Pobierz darmowe e-booki: listę legalnych źródeł e-booków i audiobooków znajdziesz na stronie Legalna Kultura, na stronach księgarń (np. Woblink i Publio), a także używając hasztagu #TerazCzasNaCzytanie.
 3. Wymień się e-bookami ze znajomymi: tak, to jest legalne :)

Posłuchaj muzyki

 1. Wypróbuj Spotify – portal streamingowy, na którym znajdziesz miliony utworów i podcastów z całego świata. Jest w pełni legalny. Artyści otrzymują wynagrodzenie zależne od liczby odsłuchań ich utworów. Ze Spotify możesz korzystać bezpłatnie (wersja z reklamami) lub w systemie abonamentowym (wersja premium). Wersję premium możesz testować za darmo przez miesiąc.
 2. Obejrzyj koncert. Na YouTubie znajdziesz nagrania z koncertów – możesz szukać ich na oficjalnych profilach ulubionych zespołów lub na stronach wytwórni muzycznych.

Pospaceruj po muzeum

 1. Wiele muzeów oferuje tzw. wirtualne wycieczki. Ich listę możesz znaleźć m.in. tu (strona Kultury Dostepnej) i tu (strona Travel and Leisure).
 2. Śledź ulubione muzea w mediach społecznościowych – część z nich organizuje relacje i oprowadzania na żywo.

Obejrzyj film, spektakl, posłuchaj audycji o kulturze

W poszukiwaniu kultury online i różnych akcji warto zaglądać na strony:

 1. Akcja Zwiedzamy z domu – wydarzenie na Facebooku, w ramach którego prezentowane są ciekawe wydarzenia kulturalne online. Możesz zostać “kanapowym turystą” :)
 2. Kadra Kultury: akcja #ZostanWDomuZKulturą – link do audycji kulturalnych, aplikacji, filmów, debat, etc.
 3. Ninateka: akcja Zostań w domu z Ninateką, w ramach której codziennie o 20:00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy wybranych fabuł, dokumentów i spektakli.
 4. KampanieSpołeczne.pl, które zbierają i publikują linki do miejsc (np. stron wydawców czasopism, rozgłośni radiowych), które bezpłatnie udostępniają rozmaite zasoby kulturalne.

Podróżuj, zwiedzaj

 1. Wejdź na Google Maps, znajdź miejsce, które chciałbyś/chciałabyś odwiedzić, włącz widok Google Street View (w prawym dolnym rogu mapy zobaczysz ikonkę żółtego ludzika. Kliknij na niego myszką, “złap go”, przeciągnij nad wybrane miejsce i upuść) i spaceruj :)
 2. Zaplanuj swoje najlepsze wakacje: https://zrobtowinternecie.pl/zaplanuj-najlepsze-wakacje-na-swiecie/

Zrób wirtualne porządki

 1. Uporządkuj skrzynkę mailową.
 2. Zrób porządki na Facebooku.
 3. Pozbądź się szumu komunikacyjnego – ustaw swoje własne kanały komunikacji, używając m.in. Pocketa i Feedly.
 4. Dowiedz się, czym jest cyfrowy minimalizm.
 5. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich urządzeń.

Pracuj zdalnie (jeśli możesz)

 1. Poznaj dobre praktyki pracy online.
 2. Poznaj dobre praktyki zdrowego podejścia do pracy.

Zrelaksuj się

 1. Zagraj online w Literaki (odpowiednik Scrabble) lub inne kalambury na kultowym Kurniku.
 2. Rób eksperymenty naukowe z pomocą akcji #KopernikWDomu Centrum Nauki Kopernik.
 3. Oglądaj memy – bo im więcej się śmiejemy, tym mniej się boimy :)

 

Mam nadzieję, że uda Ci się wybrać z tej listy coś ciekawego i że miło spędzisz czas :) Śmiało podaj też artykuł dalej!

A jeśli masz dodatkowe pomysły na spędzanie czasu w trakcie kwarantanny, daj znać w komentarzu – inspirujmy się nawzajem! :)

 

***

Część druga artykułu z kolejnymi pomysłami już w najbliższy wtorek. Jeśli nie chcesz go przegapić,zapisz się na newsletter ZTWI (klik!) – dam Ci znać!

(Zdjęcie autorstwa Daan Stevens z Pexels)


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.