Formularze online: ładne i funkcjonalne


Kiedy organizujemy wydarzenie, spotkanie, badanie; przy rejestracji, budowaniu społeczności, burzy mózgów czy zbieraniu opinii – formularze online mogą nam się przydać w bardzo wielu sytuacjach. Dlatego warto umieć przygotowywać je tak, żeby były ładne i funkcjonalne. Są do tego appki :) Dziś podrzucam dwie, z których najczęściej korzystam.

Formularze online: Google Forms

Formularze online: Google Forms

1. Google Forms (Formularze Google)

Formularze Google to jedno z najpopularniejszych i najprostszych w obsłudze narzędzie do tworzenia formularzy. Korzystając z gotowych elementów, takich jak pytania jedno- i wielokrotnego wyboru, listy rozwijane, skala liniowa, pytania otwarte, pytania filtrujące, nagłówki sekcji, podział na strony, metodą „przeciągnij i upuść” możesz szybko stworzyć ankietę dla uczestników szkolenia, formularz rejestracyjny, czy quiz dla znajomych. Dodatkowo, masz możliwość wyboru i dostosowania motywu graficznego formularza, dodania multimediów (np. grafik i filmów), a także wygenerowania pliku z odpowiedziami lub raportu z wykresami.

Korzystanie z Formularzy Google jest bezpłatne. Aby zacząć tworzyć, wystarczy posiadać konto Google.

Formularze online: Typeform

Formularze online: Typeform

2. Typeform.com

Typeform to bezpłatna aplikacja przeglądarkowa, której dużą zaletą jest możliwość wyboru jednego z wielu dostępnych pięknych szablonów formularzy, np. formularza rejestracyjnego, formularza kontaktowego, ankiety badania satysfakcji klientów/ uczestników wydarzenia, formularza zgłoszeniowego dla wolontariuszy lub formularza aplikacyjnego dla kandydatów do pracy. Podobnie, jak wyżej, budujesz formularz metodą „przeciągnij i upuść”, masz do wyboru różnorodne typy pytań oraz możliwość wygenerowania wyników w formie arkusza kalkulacyjnego. Formularze są responsywne, więc będą dobrze wyglądały na każdym urządzeniu.

Tym, co różni Typeform od Formularzy Google jest forma wyświetlania pytań: użytkownikowi wyświetla się tylko jedno pytanie na raz – po udzieleniu odpowiedzi, wyświetla się kolejne. Zdaniem twórców, jest to zabieg mający uprzyjemnić respondentowi udzielanie odpowiedzi, poprzez upodobnienie procesu do tradycyjnej konwersacji.

Ponadto, za każdym razem, kiedy użytkownik wypełni ankietę, otrzymasz powiadomienie mailowe – jest to bardzo przydatne :)

Żeby przetestować Typeform, nie musisz zakładać konta – możesz pobawić się w edytorze i zarejestrować się dopiero, kiedy uznasz, że zabawa ci się podoba :)

Pytaj, organizuj, baw się, analizuj

Podobno ludzie nie przepadają za ankietami i udzielaniem odpowiedzi w badaniach. Moim zdaniem tylko ci, którzy trafiali na nudnych ankieterów, nudne pytania i nieciekawe formularze ;)

A jakie są twoje ulubione narzędzia do tworzenia formularzy online?

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: