Przeczytałeś/aś post o wiedzy w Internecie i nawet w pierwszej chwili miałeś/aś wielką ochotę zapisać się na kurs e-learningowy, bo nie ma nic bardziej ekscytującego, niż uczenie się czegoś nowego? Ale nagle uświadomiłeś/aś sobie, jak wiele porzuconych w połowie kursów masz już za sobą? Nie przejmuj się, nie jesteś sam/a. Tak, to fakt, wielu wirtualnych studentów po kilku lekcjach rezygnuje z kursu – z różnych przyczyn, chociaż najważniejszą z nich jest spadek motywacji. Ale wytrwanie na kursie e-learningowym jest możliwe! Za chwilkę dowiesz się, jak to zrobić.
Zazwyczaj scenariusz wygląda następująco: zaczynasz kurs. Jest fantastyczny! Pierwszą lekcę chłoniesz jak gąbka, z wypiekami odrabiasz pracę domową, jako pilny student/ka czekasz na lekcję drugą, lekcja przychodzi, masz dużo innych obowiązków, ale jakoś udaje ci się w ostatniej chwili zapoznać się z materiałem w terminie, przychodzi lekcja trzecia i ups… nie zdążyłeś/aś przeczytać wszystkich materiałów, więc nie odrobiłeś/aś pracy domowej, a tu już zbliża się lekcja czwarta! Odpuszczasz ją, bo przecież nadal zalegasz z lekcją trzecią i teraz masz nagle do odrobienia dwa razy więcej materiału, a na to już nie masz czasu… Wypadasz z wagonika i… tak to się kończy. A wcale nie musi!
Jak dać radę na kursie e-learningowym?
Skillcrush przygotowało 15 wskazówek, które pomogą ci wytrwać na kursie i wyciągnąć z niego maksymalnie dużo korzyści. Poniżej wyciągam z nich 10 :)
1. Zaplanuj!
Nawet, jeśli plan kursu nie jest super czytelny i dobrze rozłożony w czasie, możesz stworzyć swój własny. Żeby lekcje nie były nużące (cóż, czasem ciężko jest spędzić na nauce nieprzerwane 2 godziny po cięzkim dniu pracy), każdą podziel na 15-20 minutowe części i wpasuj je w swój kalendarz – ty najlepiej wiesz, kiedy najlepiej jest ci się uczyć :) Możesz też ustawić sobie powiadomienia o zaplanowanej lekcji – nic ci nie umknie!
2. Znajdź swój system
Ogromną zaletą kursów online jest to, że to my, studenci, sami możemy wybrać system, w którym naljepiej przyswaja nam się wiedzę. Niektórzy lubią obejrzeć video, przeczytać wszystkie materiały, a następnie od razu zająć się rozwiązywaniem zadań. Inni – najpierw przeglądają plan całej lekcji, dzielą ją i stopniowo wracają do zadań. Jeszcze inni studenci przed każdą lekcją przypominają sobie, co było w poprzedniej lekcji. Jaki jest twój sposób?
Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednią atmosferę do nauki – ciszę i spokój, albo odpowiednią muzykę, przekąski, gorącą herbatę, etc.
3. Zastanów się, w jaki sposób najlepiej się uczysz
Jesteś wzrokowcem, lubisz tworzyć notatki i rozwieszać je na ścianach? A może lubisz głośno czytać, bo wtedy najwięcej zapamiętujesz? A może masz jeszcze inną technikę nauki?
4. Wymyśl sobie swój własny cel
Musisz czuć, że kurs ma sens. Nawet, jeśli trafisz na męczący tydzień, ale będziesz wiedział/a, że masz przed sobą konkretny cel, będzie ci łatwiej utrzymać się w wagoniku. Może dzięki wiedzy zdobytej na kursie chcesz zdobyć lepszą pracę? Albo komuś zaimponować? Albo nauczyć się umiejętności, która przyda ci się na najbliższych wakacjach? Cel spisz na kartce i powieś w widocznym miejscu!
5. Staraj się osiągać jak najlepsze wyniki
Owszem, możesz robić niezbędne minimum, żeby tylko zaliczyć kurs, ale może fajnie byłoby też pokopać w temacie głębiej i na fali ekscytacji rozszerzyć swoją wiedzę o dodatkowe materiały? :)
6. Wciągnij się w dyskusję – zintegruj się ze społecznością
Kursy e-learningowe czasem oferują studentom możliwość porozmawiania na forum. To świetna okazja, żeby poznać ludzi, którzy tak jak ty są “zajarani” tematem i również natrafiają na podobne problemy z czasem i motywacją. Wspólnie możecie się wspierać i inspirować, dzielić pomysłami, tworzyć :)
7. Notuj, czego się nauczyłeś/aś
Każda lekcja to ogrom wiedzy. Nie zapomnij o tym! A jeśli masz tak krótką pamięć, jak ja – polecam notowanie “progresu” :)
8. Bądź wytrwały/a
Uczenie się czegoś nowego jest ekscytujące, ale też, niestety, trudne. Ale nie martw się – nawet, jeśli czegoś w 100% nie rozumiesz, albo coś ci nie wychodzi – nie łam się! Trochę wytrwałości i dasz radę!
9. Szukaj odpowiedzi, pytaj, udzielaj odpowiedzi
Drąż temat, dziel się wiedzą!
10. Baw się! Podsycaj ekscytację!
To, że uczysz się poważnych rzeczy, nie znaczy wcale, że robiąc kurs e-learningowy musisz być śmiertelnie poważny/a. Możesz np. wyszukiwać śmieszne filmiki związane z tematem, którego się uczysz i pośmiać się trochę z innymi kursantami :)
Obrazek: Sandra Schön, Flickr Creative Commons