Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Jak demaskować fake news z użyciem TweetDeck?

March 18, 2022

Wszyscy codziennie stykamy się z dziesiątkami fake newsów. Rozprzestrzeniają się w tempie ekspresowym, ale: możemy je blokować. Mam dziś dla ciebie przepis na fact-checkingowy cyberaktywizm, czyli jak demaskować fake news z użyciem TweetDeck.

Tropienie fake newsów nie jest łatwe – wymaga czasu, umiejętności opanowania emocji i szeregu konkretnych kompetencji.

Ale: są organizacje i społeczności, które sztukę demaskowania nieprawdziwych informacji opanowały do perfekcji. Możemy śmiało korzystać z ich profesjonalnej wiedzy i publikowanych analiz.

Po co? Na przykład żeby dzięki faktom:

  • chronić siebie i bliskich przed wpadaniem w panikę (nie, nie zabraknie: paliwa na stacjach / gotówki w bankomatach / żywności w sklepach; nie, nie kupuj i nie pij płynu Lugola),
  • trenować swoje zdolności krytycznego myślenia,
  • zgłaszać wpisy i profile siejące dezinformację administratorom stron/portali. Im więcej zgłoszeń, tym większa szansa na ich blokadę lub usunięcie.

Dlatego dziś mam dla ciebie przepis na szybki fact-checkingowy cyberaktywizm z wykorzystaniem list Twittera i TweetDeck.

Jak demaskować fake news z użyciem TweetDeck?

TweetDeck to aplikacja internetowa, która ułatwia korzystanie w Twittera: możesz w niej stworzyć tablicę z kolumnami i w każdej z kolumn wyświetlać określony strumień informacji, np. aktualności, wyniki wyszukiwania, albo tweety z danej listy. Dzięki temu wszystkie najważniejsze tweety masz w zasięgu wzorku na jednym ekranie – nie musisz “scrollować” przez setki wiadomości.

Krok 1: Zaloguj się do TweetDeck

Zaloguj się do TweetDeck za pomocą swojego konta na Twitterze.

Krok 2: Stwórz na Twitterze listę zawierającą organizacje fact-checkingowe

Żeby mieć szybki dostęp do zdemaskowanych fake newsów, warto mieć listę, na której znajdą się organizacje i społeczności fact-checkingowe. Możesz stworzyć swoją listę, albo skorzystać z listy stworzonej przeze mnie:

Lista na Twitterze: Fact-checking Śledź i zgłaszaj zdemaskowane fake newsy

Znajdują się na niej m.in. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, Stowarzyszenie Demagog, FakeNews.pl czy Demaskujemy Dezinformację.

Krok 3: Dodaj kolumnę z listą w TweetDeck

Z menu po lewej stronie wybierz “+”. Wyskoczy okienko. Wybierz ikonkę listy:

Wybierz listę, którą chcesz dodać. Jeśli chcesz dodać moją listę, na stronie listy kliknij “follow”.

Gotowe! Link do kolumny z listą pojawi się w menu po lewej stronie.

Możesz również edytować zaawansowane ustawienia listy:

Krok 4: Przeglądaj i zgłaszaj

Wyznacz sobie czas na działanie, np. raz dziennie wieczorem.

  1. Wejdź na TweetDeck.
  2. Przejrzyj zdemaskowane fake newsy. Wybierz jeden. Dokładnie zapoznaj się z opisem.
  3. Jeśli to wpis z Facebooka – znajdź go na Facebooku i zgłoś. Instrukcję, jak zgłaszać fake news, znajdziesz w moim artykule na Blogu Sektor 3.0: https://bit.ly/zglos-fake).
  4. Jeśli ktoś z twoich znajomych udostępnił dany fake news u siebie – prześlij mu link do demaskującej analizy. Nie oceniaj – każdemu zdarza się nabrać na fałszywe informacje.
  5. Postępuj analogicznie w przypadku postów z innych platform.

Pamiętaj, żeby “nie karmić” fake newsów! Pod zdemaskowanym postem nie zostawiaj reakcji i komentarzy – to tylko zwiększa ich popularność.

Podsumowanie

Dzięki świetnej, profesjonalnej pracy społeczności i organizacji fact-checkingowych każdy z nas może się włączyć w cyberaktywizm (pomaganie przez Internet) i walkę z dezinformacją. Czasem wystarczy tylko kilka minut, żeby zatrzymać “fejka”. Przyłączysz się? :)

Zdjęcie: Marco Verch, license.


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.