Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Jak się pozbyć szumu komunikacyjnego?

October 15, 2019

Masz wrażenie, że kiedy tylko rano otwierasz oczy, zewsząd bombardują cię informacje? I że często są to bzdurne informacje, z którymi nie chcesz obcować? Nie martw się – na szczęście w prosty sposób możesz je ograniczyć i zadbać o to, żeby docierały do ciebie tylko te, których potrzebujesz. Z tego artykułu dowiesz się, jak się pozbyć szumu komunikacyjnego.

Nicholas Carr w książce “Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg” porównuje ludzki mózg do komputera, który ma pewną określoną pojemność i przepustowość. Jeśli jest stale zalewany informacjami, zwalnia, bo potrzebuje więcej energii, żeby je przeanalizować. Moglibyśmy pomyśleć: Co w tym złego? Przecież nowe informacje to nowa wiedza, a nowa wiedza oznacza rozwój. Zgadza się – pod warunkiem, że informacje, które przetwarza mózg, są wartościowe. Jeśli zalewamy go informacjami bezwartościowymi, czyli takimi, które nie wymagają od nas kreatywnego myślenia czy użycia wyobraźni, mózg szybko się zmęczy.

Tak więc jeśli czujesz, że masz problemy z koncentracją, że nie możesz przez dłuższy czas skupić uwagi na jednym zadaniu i że w twojej głowie szumi, czas na porządki.

Jak się pozbyć szumu komunikacyjnego?

Dominik Batorski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w artykule „Nikt nie czeka na poranne wydanie” prognozuje, że w przyszłości powstanie zawód selekcjonera treści. Będzie to ktoś, kto za odpowiednią opłatą na podstawie naszych preferencji przygotuje dla nas dobrze dopasowany zestaw informacji, żebyśmy nie musieli samodzielnie przebijać się przez nawał niepotrzebnych, bzdurnych i nieinteresujących “newsów”, żebyśmy oszczędzali czas i uwagę.

Być może kiedyś skorzystasz z takiej usługi. Jednak zanim to nastąpi, możesz stać się swoim własnym selekcjonerem treści – jak się zaraz przekonasz, to nie takie trudne :)

Stwórz własne medium

Od razu uprzedzam, że nie chodzi o tworzenie własnej telewizji czy radia ;)

Chodzi o coś znacznie prostszego: o wybranie źródeł informacji, które cię interesują, i skumulowanie ich w jednym miejscu.

Jak się za to zabrać?

  1. Zastanów się, skąd czerpiesz informacje. Być może wchodzisz na jakieś portale informacyjne (być może tylko na strony konkretnych działów), może masz jakieś ulubione blogi, audycje, programy, podcasty.
  2. Zbierz w jednym miejscu linki do tych stron.

Teraz możesz:

  • Zapisać linki w czytniku RSS.
  • Zapisać linki do wszystkich tych stron jako zakładki w przeglądarce (pisałam o tym w tym artykule).
  • Zapisać linki w zwykłym edytorze tekstu na dysku komputera (np. na pulpicie, żeby mieć do nich szybki dostęp) lub na dysku w chmurze.

Ja od kilku lat korzystam z Feedly  – czytnika RSS, który w jednym miejscu zbiera najnowsze wpisy z interesujących mnie stron. Dzięki temu z poziomu jednej aplikacji mam dostęp do wyselekcjonowanych informacji – nie muszę filtrować ich z zalewu informacji-bubli i oszczędzam w ten sposób mnóstwo czasu.

Tak wygląda strona główna Feedly po zalogowaniu:

 

Feedly

Feedly, źródło: https://feedly.com/i/welcome

 

Aplikacja jest bardzo czytelna: w lewym panelu widać źródła informacji, które można grupować w kategorie, a po prawej stronie – najnowsze wpisy. Można przeglądać wszystkie najnowsze wpisy, wpisy z konkretnych kategorii lub z wybranego źródła. Można również zapisywać artykuły „do przeczytania na później”.

Feedly dostępne jest w wersji przeglądarkowej i jako aplikacja mobilna, więc ulubione źródła informacji można mieć zawsze pod ręką.

ZTWI udostępnia kanał RSS, więc można dodać go do Feedly :)

Zapisz się na newslettery

W artykule o porządkowaniu Facebooka wspominałam o tym, że niestety facebookowe algorytmy zawodzą – decydują za nas, jakie informacje nam wyświetlić, więc nie mamy wpływu na to, czy odpowiednio szybko zobaczymy wszystkie “nowinki” z interesujących nas stron. Stety niestety, wszystko wskazuje na to, że Facebook przestaje być dobrym medium “newsowym” i jeśli chcemy być na bieżąco, musimy szukać innych narzędzi.

Na szczęście wiele stron umożliwia zapisanie się na newsletter  – wirtualny biuletyn, który mailowo rozsyłany jest do subskrybentów. Zapisując się na newsletter mamy pewność, że aktualne informacje zostaną dostarczone bezpośrednio do naszej skrzynki mailowej i na pewno nie przeoczymy niczego ważnego.

Newsletter ZTWI dostępny jest pod tym linkiem :)

Wyznacz czas na prasówkę

Kiedy jesteśmy online, informacje bombardują nas ze wszystkich stron: przez skrzynkę mailową, przez media społecznościowe, przez portale informacyjne, przez reklamy wyświetlające się w wyszukiwarce i w aplikacjach.

Dlatego dobrze jest wyznaczyć sobie czas na prasówkę: konkretne godziny, podczas których odpalamy Feedly, scrollujemy newsfeed na Facebooku i innych, czytamy newslettery, etc. A potem się wyłączmy i skupiamy na pracy albo odpoczynku ;)

W moim przypadku zadziałało to tak, że robiąc prasówkę rano i po południu zauważyłam, że zajmuje mi ona znacznie mniej czasu niż takie zupełnie przypadkowe przeglądanie newsów „od czasu do czasu”. Polecam :)

Zapisuj artykuły „do przeczytania na później”

Podczas prasówki na pewno natrafisz na ciekawe artykuły, na których przeczytanie zazwyczaj potrzeba trochę czasu i uwagi. Możesz je wtedy zapisać w aplikacji Pocket.

Pocket to aplikacja, która zapisuje kopię wybranych przez ciebie artykułów, dzięki czemu masz dostęp do ich treści bezpośrednio w aplikacji. Czytanie artykułów w Pockecie jest bardzo wygodne: widzisz tylko białe tło, obrazki z tekstu i jednolity font, bez zbędnych bannerów, reklam i pasków bocznych.

Dodatkowo, artykuły możesz oznaczać tagami (etykietkami), możesz też zaznaczać w nich fragmenty tekstu i zapisywać na później.

Tak wygląda strona główna Pocketa po zalogowaniu:

 

Pocket

Pocket, https://getpocket.com/

 

Aplikacja jest bardzo przejrzysta i prosta w obsłudze – nikomu nie powinna sprawiać trudności.

Pocket dostępny jest w wersji przeglądarkowej i mobilnej, więc jeśli zdarzy się tak, że masz chwilę wolnego czasu podczas jazdy tramwajem i chcesz przeczytać coś wartościowego, zapisane artykuły masz zawsze pod ręką.

Wyłącz powiadomienia

Jeśli aplikacje zainstalowane smartfonie zasypują cię powiadomieniami, wyłącz je. Każda aplikacja ma taką możliwość. Często możesz wybrać typ powiadomień, które chcesz otrzymywać, a resztę wyciszyć. Dzięki temu to, co nieistotne, nie będzie rozpraszało twojej uwagi.

Podsumowanie

Nie daj się! Masz mnóstwo narzędzi, które mogą ci pomóc w filtrowaniu wartościowych treści, więc bez większego wysiłku możesz sprawić, żeby informacje tańczyły tak, jak im zagrasz ;)

 

A jakie są twoje sposoby na walkę z szumem komunikacyjnym? Daj znać w komentarzu! 🙂

 

***

Zostańmy w kontakcie!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, zachęcam do:

  • dodania kanału z wpisami https://zrobtowinternecie.pl/ do czytnika RSS, np. Feedly.
  • zapisania się na newsletter ZTWI (klik!) – w każdy wtorek przypomnę ci o nowym wpisie.

 

(Photo by Mateusz Dach from Pexels)


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.