Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Jak uporządkować Facebooka?

April 27, 2019

Facebook pożera twój czas? Zaglądasz na pięć minut, spędzasz godzinę i żałujesz, bo nie znalazłeś/-aś tam niczego ciekawego? Poznaj 5 prostych sposobów na uporządkowanie twojego konta na Facebooku!

Dawno temu: Facebookowy minimalizm

Pamiętam czasy, kiedy Facebook był prostą platformą do komunikacji ze znajomymi. 10 lat temu hitem były quizy typu „Jaką postacią z Power Rangers jesteś?”, nie było grup, Marketplace i reklam. Z czasem na Facebooku zaczęło pojawiać się coraz więcej ludzi; pojawiła się także możliwość tworzenia kont dla firm i organizacji. Wtedy zaczęłam traktować Facebooka jako dobre źródło informacji: grupowałam obserwowane strony na tzw. listach zainteresowań (np. NGO, media), dzięki czemu miałam porządek i wszystko w jednym miejscu. Mogłam co rano robić dzięki nim szybką prasówkę. W news feedzie wyświetlały mi się głównie posty moich znajomych.

Teraz: kombajn

W ostatnich latach Facebook stał się jednak „kombajnem”, posiadających mnóstwo najróżniejszych funkcjonalności. Wprowadzone zostały algorytmy, które filtrują treści w naszym newsfeedzie (przez co nie widzimy informacji od wszystkich stron i osób, które obserwujemy), pojawiły się reklamy, no i niestety dla mnie – zniknęły listy zainteresowań. Kiedy teraz zaglądam na Facebooka wiem, że to, co widzę, to ruletka i że jeśli szukam aktualnych informacji z danej strony, jest duże prawdopodobieństwo, że nie znajdę ich w moim news feedzie.

Z powodu tychże „kombajnowych” funkcjonalności Facebooka wiele osób kocha go i nienawidzi jednocześnie. Na szczęście są pewne sposoby na ujarzmienie Facebooka i wyciągnięcie z niego tego, co najlepsze.

Jak uporządkować Facebooka?

1. „Odlub” niepotrzebne strony

Przez lata korzystania z Facebooka na pewno polubiłeś/-aś wiele najróżniejszych stron. Przejrzyj je i sprawdź, czy nadal interesują cię ich treści.

Jak to zrobić?

Po zalogowaniu na swoje konto na Facebooku wejdź na swój profil. W pasku adresu powinieneś/-aś widzieć adres w stylu „facebook.com/twoje_imię_i_nazwisko”.

Jeśli do paska adresu dopiszesz „/likes” (tj. „facebook.com/twoje_imie_i_nazwisko/likes”), wyświetlą się wszystkie strony, które polubiłeś/-aś. Przejrzyj je i przy tych, których nie chcesz już obserwować, wybierz opcję „Nie lubię”.

2. Zaktualizuj listę znajomych

W gronie twoich facebookowych znajomych mogą pojawić się osoby, z którymi nie masz lub nie chcesz mieć kontaktu.

Aby wyświetlić listę swoich znajomych, do paska adresu dopisz „/friends” (tj. „facebook.com/twoje_imie_i_nazwisko/friends”). Po najechaniu na przycisk „Znajomi”, znajdujący się przy imieniu i nazwisku danej osoby zobaczysz szereg opcji:

Możesz dana osobę dodać do konkretnej, utworzonej przez siebie grupy znajomych (np. znajomi ze studiów, bliscy znajomi), albo usunąć z grona znajomych.

(osoba, która usunąłeś/-usunęłaś z grona znajomych nie zostanie o tym fakcie powiadomiona).

3. Ustaw pierwszeństwo wyświetlanych postów

W lewym panelu, tuż obok news feeda (ściany aktualności) znajduje się zakładka “Aktualności”. Kliknij w trzy poziome kropeczki i wybierz “Edytuj preferencje”:

Wyświetli się kreator, w którym możesz m.in. określić priorytet wyświetlania postów wybranych osób i stron. Posty od nich powinny być zawsze wyświetlane u góry aktualności.

4. Przejrzyj ustawienia prywatności

Kliknij w strzałkę znajdująca się w prawym górnym rogu strony i wybierz zakładkę “Ustawienia”.

Następnie z menu po lewej stronie wybierz zakładkę “Prywatność”:

Przejrzyj i zmień wybrane przez siebie ustawienia.

Przejrzyj również ustawienia z pozostałych zakładek.

Możesz też skorzystać z artykułów dostępnych w Centrum pomocy:

Pamiętaj jednak zawsze, że treści, które publikujesz na Facebooku, NIE SĄ PRYWATNE. Wszelkie łańcuszki, w których użytkownicy oświadczają, że publikowane przez nich zdjęcia są ich własnością, etc., na Facebooku nie mają sensu. Jeśli chcesz korzystać z Facebooka, musisz akceptować jego reguły gry. Jeśli nie, zawsze możesz usunąć konto.

5. Zachowaj równowagę: spędzaj ze znajomymi jak najwięcej czasu offline.

Nie daj rodzinie i przyjaciołom powodu do zazdrości i spędzaj z nimi jak najwięcej czasu. Żaden portal społecznościowy nie zastąpi spotkań w “realu” :)

 

A jakie są twoje sposoby na utrzymanie porządku na koncie na Facebooku? :)

 

***

Zostańmy w kontakcie!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami o cyfrowym minimalizmie, zachęcam do:

  • dodania kanału z wpisami https://zrobtowinternecie.pl/ do czytnika RSS, np. Feedly.
  • zapisania się na newsletter ZTWI (klik!) – w każdy wtorek przypomnę ci o nowym wpisie.

(Zdjęcie: freestocks.org, CC0)


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.