Nie płać za studia. 3 sposoby na wiedzę w Internecie


Nie ma co narzekać. Nawet, jeśli masz wiele zastrzeżeń do programu nauczania w polskich szkołach i na uczelniach, zależy od ciebie więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Na wstępie podkreślam jednak, że nie zamierzam namawiać cię do bojkotu polskiego systemu edukacji, o nie ;) Chcę pokazać ci sposoby na to, w jaki sposób wykorzystać zasoby i możliwości Internetu do poszerzania wiedzy. Za darmo.

3 sposoby na wiedzę w Internecie

Kursy online

Zawsze podziwiam mojego kolegę z Ukrainy, który właśnie w ten sposób systematycznie rozszerza swoją wiedzę. Skończył studia techniczne, ale ponieważ życie „rzuciło” go do trzeciego sektora i już od kilku lat spełnia się jako spec od dziennikarstwa obywatelskiego i nowych technologii, szukał sposobów na zdobycie solidnych podstaw merytorycznych. Pomoc znalazł oczywiście w Internecie. Wystarczyła systematyczność i odpowiednia motywacja. Lista przebytych kursów, którą zgromadził w CV, ładnie zgrywa się z jego działalnością zawodową – widać, że zdobytą wiedzę od razu wykorzystuje w praktyce. O to chodzi!

W sieci czekają na ciebie tysiące serwisów, oferujących bezpłatne kursy online. Coursera, Future Learn, CodeAcademy, Skillshare to tylko niektóre z nich. Tu znajdziecie też 6 crowdsourcingowych platform wspierających edukację. Korzystałeś / korzystałaś z jakichś? A może znasz dobre polskie platformy, oferujące kursy online? Podziel się wrażeniami!

A jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą, możesz stworzyć też swój własny kurs e-learningowy, używając np. bezpłatnego oprogramowania Moodle.

Khan Academy

Jeśli całe życie wydawało ci się, że masz duszę humanisty, bo nie rozumiesz, czym są całki i dlaczego trzeba zawsze wlewać kwas do wody, a nie na odwrót, Khan Academy zatrzęsie twoim światem. To społeczność internautów, którzy kręcą filmiki edukacyjne i wyjaśniają w nich zawiłości nauk ścisłych, a także społeczność osób, które pomagają tłumaczyć owe filmiki na wszystkie języki świata.

TED – inspirujące video

Jeśli lubisz uczyć się z filmików lub szukasz inspiracji, koniecznie zajrzyj też na TED – Ideas worth spreading, gdzie znajdziesz setki inspirujących filmów z występami osób, które mają coś ciekawego do opowiedzenia i w ciągu maksymalnie 15 minut są w stanie zmotywować cię do działania.

 

Możesz nauczyć się wszystkiego!

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: