Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

PDFCEE2019: In whom we trust?

April 08, 2019

W zeszłym tygodniu miałam okazję uczestniczyć w konferencji Personal Democracy Forum CEE. Dawno nie byłam na tak inspirującym wydarzeniu!

Personal Democracy Forum – co to takiego?

Personal Democracy Forum CEE to dziesiątki bardzo ciekawych prezentacji, rzucających światło na najbardziej palące wyzwania związane z dynamicznym rozwojem nowych technologii i ich wpływem na społeczeństwo, oraz warsztaty, podczas których z ludźmi z różnych zakątków świata próbowaliśmy szukać pomysłów na rozwiązania.

(tu możecie zobaczyć tzw. community notes – notatki robione przez uczestników)

Hasłem przewodnim PDFCEE2019 było w tym roku zaufanie w sferze publicznej. A właściwie: jego spadek. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób zjawiska takie jak fake newsy, mikrotargetowanie czy nieprzejrzyste algorytmy wyświetlania informacji na portalach społecznościowych mogą wpływać na nasze decyzje, hejt, czy rosnący populizm. Komu możemy zaufać?

Edukacja cyfrowa: zrób to sam

Zawsze byłam daleka od wysnuwania teorii spiskowych i nigdy nie próbowałam być ekspertką w kwestiach, na których się nie znam. Im dłużej jednak „siedzę” w nowych technologiach i im więcej wiem na temat tego, jak funkcjonują (np. w jaki sposób konstruuje się algorytmy oraz ile informacji o użytkowniku jest w stanie „wyciągnąć” przeciętna aplikacja), tym bardziej jestem przekonana o konieczności prowadzenia porządnej edukacji medialnej. Nie tylko dla dzieci – również dla dorosłych! Wszak ilu mamy pełnoletnich internautów, którzy nie mają pojęcia, czym jest reklama kontekstowa, w jaki sposób płacą za to, że mogą korzystać z bezpłatnych aplikacji, albo dlaczego na Facebooku widzą inne informacje, niż np. ich znajomi z pracy. Oraz ilu jest takich, którym wydaje się, że w Internecie są anonimowi.

***

W najbliższym czasie opowiem wam nieco więcej o tych wyzwaniach i tym, w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Świata w rok nie zmienimy, ale myślę, że jeśli każdy z nas pomoże trzem osobom “oświecić się” cyfrowo, to coś się ruszy :)


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.