Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Plany ZTWI na 2019 rok

January 02, 2019

Cześć po długiej przerwie! Miło mi donieść, że w tym roku na ZTWI wreszcie będzie się działo :) Uchylam dziś rąbka tajemnicy i przedstawiam pierwsze plany.

Cieszę się bardzo, że wreszcie mamy nowy rok, bo nowy rok to dla mnie zawsze nowa energia do działania. Rok 2018 okazał się znacznie bardziej intensywny, niż pierwotnie zakładałam, przez co ZTWI niestety musiało zjechać na dalszy plan. Ale co się odwlecze, to nie uciecze – dziś mogę wam obiecać, że w 2019 r. będzie się działo :)

Co dla Was zaplanowałam?

Cyfrowy minimalizm

Zawsze na ZTWI powtarzałam, że lubię Internet i szeroko pojęte nowe technologie, że Internet to niekoniecznie samo zło oraz że to, że ludzie ze sobą nie rozmawiają i się ignorują, to nie zawsze wina nowych technologii.

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że przez cały ten chaos komunikacyjny i narzędziowy, który – mam wrażenie – z roku na rok jest coraz gęściejszy, coraz trudniej jest robić cyfrowe porządki oraz świadomie i bez strachu korzystać z nowych technologii. Wszak już sam zakup smartfona skazuje nas na lawinę powiadomień z domyślnie zainstalowanych aplikacji. Z aplikacji, dodajmy, które wcale łatwo nie powalają ich wyłączyć, bo powiadomienia to dla nich supercenny sposób na przykuwanie naszej uwagi i na wciąganie nas do korzystania z nich nawet wtedy, kiedy nie do końca mamy na to czas i ochotę.

Możesz być ninją Internetu, a i tak czasem masz ochotę rzucić to wszystko i jechać w Bieszczady. Bez telefonu, rzecz jasna.

Dlatego też w tym roku na ZTWI chcę bardziej skupić się na zagadnieniu cyfrowego minimalizmu. Będę podpowiadać, w jaki sposób zrobić cyfrowe porządki, jak się odgruzować i lepiej zorganizować – aby finalnie technologie, z których korzystamy na co dzień, wreszcie tańczyły tak jak im zagramy.

Life-hacking, czyli ułatwianie sobie życia

Druga kwestia, która na ZTWI będzie ciągle obecna, to podpowiedzi na temat tego, jakie aplikacje mogą nam ułatwić życie i pomóc osiągać cele.

Bedę podpowiadać m.in., jak lepiej organizować swój czas, jak się uczyć za darmo, jak legalnie korzystać z kultury online, albo jakie konkretne aplikacje przydadzą się podczas podróży. Mam nadzieje, że dzięki temu z Internetu będzie wam się korzystało łatwiej, przyjemniej i z większą radochą :)

Crowdsourcing i działania społeczne

Na co dzień zajmuję się crowdsourcingiem i jej społeczną odmianą: e-wolontariatem. Z tego też powodu bliskie są mi projekty, które wykorzystują nowe technologie do działań społecznych. W tym roku chciałabym dzielić się z wami wartościowymi przykładami takich projektów i kampanii społecznych, abyście sami mogli się w nie włączyć oraz abyście mogli zobaczyć, jaką moc potrafi mieć Internet, przenosząc zapał ludzi z Sieci do realu :)

Zostańmy w kontakcie!

ZTWI jest obecne na Twitterze i Facebooku, ale ponieważ social media ciągle tną zasięgi, mogą was omijać posty o nowych wpisach na ZTWI. Dlatego jeśli interesuje was powyższa tematyka i chcecie być na bieżąco, zachęcam do:

  • dodania kanału z wpisami https://zrobtowinternecie.pl/ do czytnika RSS, np. Feedly.
  • zapisania się na newsletter ZTWI. Obiecuję nie wysyłać żadnego spamu – tylko krótkie info o nowym wpisie. W każdym momencie możesz zrezygnować jednym kliknięciem :)

Plan minimum to jeden post na tydzień publikowany w każdy wtorek. Jeśli będziecie czytać, to będę miała motywację :)

 

Niech się zatem dzieje, bierzmy te kosmosy! :)

Ahoj!

Marzena

 


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.