Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Sprawdź, ile czasu spędzasz w Internecie

January 05, 2019

To może być ciekawy eksperyment :) Prawdopodobnie masz jakieś wyobrażenie na temat tego, ile czasu spędzasz na Facebooku, ile na portalach informacyjnych, a ile na rozmowach ze znajomymi. Jak to się ma do rzeczywistości?

-> Budzisz się – zerkasz na telefon (…bo przecież budzik dzwoni, a skoro już patrzysz na ekran, to szybko “przeskrolujesz” Facebooka).

-> Siedzisz w pracy – zerkasz na telefon (…bo może jakiś SMS przyszedł, albo chociaż wiadomość na komunikatorze).

-> Jedziesz do domu – zerkasz na telefon (…bo robisz prasówkę).

-> Siedzisz w domu – zerkasz na telefon (…bo robisz kurs e-learningowy).

Nie myśl sobie, że to źle! Jeśli nie masz poczucia marnowania czasu, to wszystko jest w porządku, a test korzystania ze smartfona możesz sobie zrobić z czystej ciekawości :)

Sprawdź, ile czasu spędzasz w Internecie

Poniżej znajdziesz kilka aplikacji, które pomogą ci sprawdzić, ile czasu spędzasz w Internecie, korzystając ze smartfona.

Ps. Pamiętaj, żeby aby te aplikacje mogły działać prawidłowo, muszą być stale włączone (musisz je widzieć na pasku zadań w telefonie).

Checky App

Checky App to bardzo prosta aplikacja, która zlicza, ile razy w ciągu doby sięgasz po smartfon. Nie posiada żadnych zbędnych funkcjonalności, nie wysyła zbędnych powiadomień i niczego nie trzeba w niej ustawiać. Wystarczy zainstalować i… czekać na wynik ;)

 

QualityTime – My digital Diet

QualityTime ofruje:

  • Your Smartphone Timeline – oś czasu, która w przejrzysty sposób zademonstruje ci twoją aktywność w aplikacjach od rana do wieczora.
  • Your Smartphone Habits – panel sterowania, dzięki któremu sprawdzisz, ile czasu spędzasz ze smartfonem w trakcie godziny, dnia i tygodnia. Możesz przeglądać aplikacje, które pochłaniały najwięcej czasu, a także te, które otwierałeś/-aś najczęściej.
  • Manage Your Digital Diet – możesz ustawić limity korzystania z Internetu, a także skorzystać z opcji “Take a Break”, która nie pozwoli ci skorzystać z aplikacji przez wyznaczony przez ciebie czas.

Your Hour – phone addiction tracker and controller

Jeśli czujesz, że możesz być odrobinkę uzależniony/-a od od korzystania ze smartfona, wypróbuj tę aplikację. Your Hour poobserwuje, ile czasu spędzasz ze smartfonem w ręku, a następnie powie ci, do jakiej kategorii uzależnienia wpadasz ;)

Oprócz tego aplikacja oferuje Clock Timer – “pływający” zegar, który pojawia się z boku ekranu i pokazuje na bieżąco, ile czasu spędzasz w danej aplikacji. Kiedy zaczniesz się zbliżać do ustalonego przez siebie limitu, zmieni kolor. Co ważne, aplikacja nie jest natarczywa: możesz samodzielnie zdefiniować limity i aplikacje, które uważasz za uzależniające – wszak to ty jesteś swoim najlepszym sędzią/sędziną.

Aplikacja oferuje też widżet na pulpit, który pokaże całkowity czas korzystania ze smartfona i liczbę odblokowań ekranu.

Plus: masz dostęp do dziennych i tygodniowych raportów oraz do raportu w formie osi czasu.

Facebook

Jeśli używasz aplikacji Facebooka na smartfonie, możesz sprawdzić czas używania jej we wbudowanych ustawieniach:

  • wejdź w Ustawienia i prywatność -> Czas spędzony na Facebooku. Zobaczysz średni czas dla ostatniego tygodnia.

Możesz ustawić swój limit – jeśli go przekroczysz, aplikacja wyśle ci przypomnienie.

Stay Focused – App Block – cyfrowy detoks

A kiedy czujesz, że to już ten czas, kiedy potrzebujesz detoksu i motywacji, wypróbuj Stay Focused. Aplikacja oferuje:

  • Block apps – blokowanie wybranej aplikacji w wybranych przez ciebie dniach i porach.
  • Motivational text – ustawienie motywacyjnego tekstu, który będzie wyświetlał się na ekranie. Żeby cię nie kusiło i żeby nie było ci smutno, że masz detoks ;)
  • Track time – śledzenie czasu spędzonego na korzystaniu z zablokowanej aplikacji.

Gotowy/-a na test?

Spróbuj używać którejś z tych aplikacji np. przez tydzień i daj znać, jaki był twój wynik! :)

A może już kiedyś robiłeś/-aś taki test? Albo wiesz, że na pewno go nie zrobisz? Daj znać! :)

 

Obrazek: HiHACKER , CC0


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.