Zacznij tu |O mnie |Kontakt |Newsletter

Wybory 2019: quizy, akcje, informacje

October 03, 2019

Najbliższe wybory parlamentarne w Polsce odbędą się już 13 października 2019 r. Jeśli chcielibyście sprawdzić, z którą partią i kandydatem/-tką macie największą zgodność, albo jeśli szukacie materiałów, za pomocą których moglibyście namówić znajomych do udziału w wyborach – w tym artykule zebrałam dla was przydatne quizy, akcje i informacje :)

Quizy wyborcze

Wiele osób nie chodzi na wybory, bo nie wie, na kogo oddać swój głos – wszak nie każdy ma czas, ochotę i umiejętności, żeby przeczytać i krytycznie przeanalizować programy wszystkich partii i wybrać tę, która najbardziej odpowiada jego przekonaniom. Tu z pomocą przychodzą quizy wyborcze, które w kilkanaście minut pomagają podjąć decyzję, na kogo zagłosować (albo: w którym kierunku robić dalszą analizę).

Latarnik Wyborczy

Latarnik Wyborczy to test, za pomocą którego można szybko sprawdzić zgodność swoich poglądów z programami wyborczymi rożnych partii.
➡️ test jest anonimowy,
➡️ składa się z 20 pytań zamkniętych,
➡️ przy każdym pytaniu znajduje się wyjaśnienie, które krótko opisuje kontekst danego pytania i przedstawia argumenty stron „za” i „przeciw”.

Organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)

Mam Prawo Wiedzieć

Za pomocą tego testu można sprawdzić zgodność swoich poglądów z konkretnymi kandydatami do Sejmu i Senatu (a nie tylko z programami partii).

➡️ test jest anonimowy,
➡️ składa się z 66 pytań zamkniętych,
➡️ odpowiadasz na pytania, które przez autorów testu zostały zadane politykom,
➡️ możesz przefiltrować wyniki testu, aby znaleźć kandydatów ze swojego okręgu wyborczego.

Organizator: Stowarzyszenie 61

Kampanie edukacyjne

Od wielu lat w Polsce dużym wyzwaniem jest zachęcanie obywateli do udziału w wyborach. Frekwencja w lokalach wyborczym od lat jest niska: oscyluje wokół 50%, co oznacza, że tylko połowa Polaków korzysta z prawa do wyboru swoich przedstawicieli. Na instagramie mignął mi ostatnio tekst:

„Nie interesować się polityką to albo luksus, albo głupota. To jak powiedzieć „nie interesują mnie ceny w sklepach”, „nie interesuję się moimi prawami”, „nie interesuje się tym, że oddycham smogiem”, „nie interesuje się moją przyszłością”. Polityka to nie jest jakieś hobby typu gra w Simsy czy XVI-wieczne malarstwo; to nasza codzienna rzeczywistość”.

O to to. Dlatego byłoby super, gdyby jak najwięcej Polaków miało świadomość, że wybory są ważne i że warto się na nie pofatygować.

Możesz spróbować namówić rodzinę i znajomych do udziału w wyborach, udostępniając informacje o różnych akacjach profrekwencyjnych, np.:

Informacje praktyczne nt. wyborów

Poradniki wyborcy, zawierające informacje nt. tego, jak głosować poza miejscem zamieszkania, jak oddać ważny głos oraz jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika znajdują się m.in.:

 

A może znacie jeszcze inne ciekawe profrekwencyjne strony? Dajcie znać w komentarzu! 🙂

 

***

Zostańmy w kontakcie!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, zachęcam do:

  • dodania kanału z wpisami https://zrobtowinternecie.pl/ do czytnika RSS, np. Feedly.
  • zapisania się na newsletter ZTWI (klik!) – w każdy wtorek przypomnę ci o nowym wpisie.

(Obrazek: Element5 Digital, CC0)


Marzena Kacprowicz

Cześć! Jestem Marzena. Promuję kreatywne korzystanie z Internetu, programuję, szkolę. Lubię opowiadać o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego – dlatego powstało Zrób to w Internecie.