Zacznij programować! Kilka świetnych społeczności i kursów online


Programować może (prawie) każdy! Zacznij już dziś :)

Właśnie kończy się Europe Code Week – międzynarodowa impreza promująca naukę kodowania. Przez tydzień w całej Unii Europejskiej obdyło się mnóstwo różnorodnych wydarzeń, podczas których można było przekonać się na własnej skórze, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego nauka programowania jest jak nauka języków obcych. I nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka! Wystarczy otwarte, entuzjastyczne nastawienie, dużo zapału i determinacji, dobry przewodnik i szybko można dać się wciągnąć w ekscytujący świat TWORZENIA.

Dlaczego warto uczyć się kodowania? Ponieważ:

Dlatego bardzo przydaje się znajomość podstawowych reguł, rządzących światem programowania i można puścić wodze kreatywności :) A poza tym programowanie daje dużo frajdy!

 

Jak zacząć?

1. Spotkaj się!

Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś/aś do czynienia z programowaniem i jesteś nieprzekonany/a, postaraj się wziąć udział w spotkaniu jednej z programistyczno-inspirujących społeczności. Duża doza pozytywnej energii i entuzjastycznych ludzi na pewno zainspirują cię do działania :)

Ja swoją zabawę z progamowaniem zaczęłam jeszcze w podstawówce, kiedy z pożyczonej od kolegi książki uczyłam się HTMLa ;) Później było poznawanie CMSów i tworzenie stron, aż w końcu trafiłam na RailsGirls Warsaw – warsztaty promujące naukę kodawania w Ruby, głównie wśród dziewczyn. Kiedy przekonałam się, że w dwa można stworzyć prostą appkę (zrobiliśmy to!), połknęłam bakcyla :)

Bardzo polecam wam również Geek Girls Carrots – to globalna społeczność kobiet działających (lub planujących działanie) w IT i branżach pokrewnych. Karotki organizują inspirujące comiesięczne spotkania m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Trójmieście, Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Łodzi, Toruniu, Lublinie, Katowicach, Kielcach, Berlinie i Seattle, warsztaty z programowania, z obsługi WordPressa i wiele innych. Zerknijcie na ich stronę i sprawdźcie, kiedy w waszym mieście odbędzie się spotkanie!

A jeśli masz dzieci, możesz spróbować razem z nimi wybrać się na warsztaty z programowania orgaizowane przez Girls Code Fun i dać się wciągnąć, zaglądając im przez ramię w ekran monitora ;)

W wielu miastach Polski odbywają się też inne technologiczne spotkania, związane np. z poszczególnymi językami programowania (PyWAW, Warsaw Ruby Users Group). albo hackerspace (Warszawa, Kraków). To również mogą być miejsce pełne inspiracji!

 

2. Obejrzyj

Np. ten krótki filmik, poznaj historię Tommy’ego i jego „Wow, so this is coding. I can create everything now!” ;)

 

3. Zacznij programować!

Jeśli masz już zapał i chęć, żeby nauczyć się kodować, po prostu zacznij to robić! Nie potrzebujesz już żadnych dodatkowych przygotowań. Wybierz jedną z internetowych szkół i działaj :)

Moja ulubiona szkoła to CodeAcademy. Znajdziesz tam mnóstwo internaktywnych kursów, które w zabawny i wciągający sposób nauczą cię m.in., czym jest HTML, czym CSS, o co chodzi w Javie i co SQL ma wspólnego ze szkołą.

Kiedyś myślałam, że to kolejna nudna platforma e-learningowa, ale jak bardzo się myliłam! Był czas, że w ramach rozrywki spędzałam godzinkę co wieczór, żeby wykonać kilka zadań o wesołej treści i miałam wrażenie, że uczę się niejako przy okazji – jakbym grała w grę ;) Każdy kurs to zestaw zadań/poleceń, które wpisujesz w edytorze online i od razu widzisz rezutat swojej pracy – okazuje się, że naprawdę potrafisz programować!

Inne kursy online:

Bezpłatne: Code School , Code.org , TryRuby – to interaktywny edytor, który pozwoli ci lepiej poznać Ruby. 

Płatne: Stuk.io  (nauka programowania aplikacji mobilnych), Udacity, Platzi —  lekcje w formie streamingu na żywo.

 

A może znacie inne, warte uwagi miejsca w sieci, które przydają się w nauce kodowania? :)

 

Zdjęcie: Hubspot CC

Zrób to w Internecie!

Korzystaj z sieci kreatywnie i osiągaj swoje cele! Przekonaj się, w jaki sposób Internet może ułatwić ci życie, m.in. w domu, pracy, czasie wolnym. Cyfrowy minimalizm. Life-hacking. Crowdsourcing. Dowiedz się więcej!

Newsletter

Nie przegap najnowszych wpisów! Zapisz się na listę, a ja dam ci znać, kiedy pojawi się coś nowego :)

Zapis na newsletter ZTWI

O mnie

Marzena Kacprowicz

Marzena Kacprowicz

Cześć! Mam na imię Marzena i lubię Internet. Spędzam w nim dużo czasu, ale nie uważam, aby był to czas stracony, o nie! Zbyt wiele korzyści z niego wyciągam, żeby chcieć narzekać :) Na ZTWI opowiadam, jak wyciągnąć z Internetu to, co najlepsze. {Przeczytaj moje bio}

Obserwuj także: